Először mutattak ki mikroműanyagot az emberi vérből
Először találtak műanyag mikroszemcséket az emberi vérben. A vizsgált emberek majdnem 80 százalékánál kimutatták a szennyezést a kutatók. A minták fele tartalmazott PET műanyagot, amely italos palackok alapanyaga.
Mindez azt bizonyítja, hogy a részecskék a szervezeten belül is terjednek, és a szervekben is megtapadhatnak. Egészségre gyakorolt hatásukat azonban még nem ismerik, egyelőre azt találták, hogy a mikroműanyagok laboratóriumi körülmények között károsítják az emberi sejteket. Ugyanakkor tudjuk, hogy a légszennyezés mikroszemcséi képesek behatolni a szervezetbe, és évente több millió idő előtti halálozást okoznak.
"A nagy kérdés, hogy mi történik az emberi szervezetben, a műanyagszemcsék bent maradnak-e. Bekerülnek az egyes szervekbe, átjutnak a vér-agy gáton? A koncentrációjuk elég magas ahhoz, hogy betegséget okozzanak? Sürgősen szükség van további kutatások finanszírozására, hogy válaszolni tudjunk" - magyarázta Dick Vethaak, az amszterdami Vrije Egyetem ökotoxikológusa.
Rengeteg műanyagszemét kerül a környezetbe, mára az Everesttől az óceánok legmélyéig az egész bolygót szennyezik. Az étellel és a vízzel az ember lenyeli, valamint be is lélegzi őket, és megtalálták csecsemők és felnőttek székletében is. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a csecsemők széklete tízszer több mikroműanyagot tartalmaz a felnőttekéhez képest, és az cumisüvegből táplált babák naponta műanyagcsemcsék millióit nyelik le.
A tudósok 22 egészséges felnőtt donor vérmintáját elemezték, 17-nél találtak műanyagszemcséket. A minták fele tartalmazott PET műanyagot, amely italos palackok alapanyaga, egyharmadukban ételek és más áruk csomagolásához használt polisztirént találtak. Negyedük a műanyag táskák anyagát, a polietilént tartalmazta.
"Tanulmányunk az első bizonyítéka, hogy vérünkben polimerszemcsék vannak, ez áttörést jelent. A kutatást ki kell terjesztenünk, növelnünk kell a minták és a kutatott polimerek számát. A további vizsgálatok már elkezdődtek" - mondta Vethaak. Az új tanulmányt az Environment International című tudományos lap friss száma közölte.
Kép forrása: pixabay.com / Szerző: Karolina Grabowska