Mindent a gyömbérről

Magazin

írta: Streit Nóra
2012/12/22

Sokak szerint a gyömbér igazi csodafűszer, hiszen gyökere rengeteg módon felhasználható: számtalan bajra lehet gyógyír akár frissen elrágcsálva, akár illóolaj formájában aromalámpában vagy fürdőben alkalmazva, az ételeinkből - főleg a karácsonyi süteményekből - pedig egyenesen kihagyhatatlan.

Gyökerét használjuk fel
A gyömbér gumós gyökerű, trópusi évelő növény. Minden évben 1 méter hosszú szárat hoz, vékony, lándzsa alakú levelekkel, sárga és bíbor virággal. Felhasználható része a gyökere. Szabadban csak meleg éghajlaton nő, de üvegházban nálunk is termeszthető. Illóolaja a gyökérben termelődik, rendkívül kellemes illatú, és a növény ennek köszönheti jellegzetes, édeskés ízét is. A hatóanyagok koncentrációja közvetlenül a héj alatt a legmagasabb, ezért ha gyökér formában fogyasztjuk, csak nagyon vékonyan hámozzuk, de az is elég, ha a gyökeret csupán erősen megmossuk, és kicsit megdörzsöljük.

Egy kis gyömbértörténet
A növényt már a K.e. 3000 körül keletkezett első kínai nagy füvészkönyv, a Pen Cao Csing fontos gyógyszerként említi. A gyömbér a kínai és az indiai ételek egyik alapfűszere, az indiaiak főzéshez és emésztési problémákra használták. Az ókori görögök nagy étkezések után kenyérrel együtt ették. Később a gyömbért beledolgozták a kenyérbe, innen a gyömbérkenyér. A középkorban is jelentős szerepet játszott a fűszer-kereskedelemben.

A gyömbér mint gyógyszer
A hagyományos indiai ájurvédikus orvoslás szerint a gyömbér nem csak a testet, hanem a lelket is erősíti. Fokozza az intelligenciát, határozottabbá tesz. A kínai tengerészek gyömbérgyökeret rágtak tengeribetegség ellen.  (Utazás előtt egy-két órával mi is igyunk gyömbéres teát vagy vegyük be kapszula formájában.) Angliában gyomornyugtató italokat és sört készítettek a gyömbérből. Utóbbi előfutára volt a mai világos gyömbérsörnek, melyet ma is ajánlanak hasmenés, émelygés, hányinger ellen.

A friss gyömbér rágcsálását vagy gyömbéres mézes teát a népi gyógyászatban régóta használják mind megfázásra, koleszterinszint és magas vérnyomás csökkentésére, vérrögképződés megelőzésére, mivel hatásos növényi véralvadásgátlót tartalmaz.  Nagyon jó memória-javító, kiélesíti az érzékeinket is. Fontos tulajdonsága még, hogy növeli az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességét, és a lázat is mérsékli. A megfázást kísérő hörghurut és az influenzával járó izom- és mellkasi fájdalom enyhítésében is segít.

Aromaterápia gyömbérrel
Aromalámpában párologtatva négy csepp gyömbér és egy csepp fahéj meghűléses megbetegedéskor ajánlott,  de a megelőzés érdekében is hasznos. A gyömbéres aromafürdő és masszázsolaj javítja a vérkeringést, melegít, ezért reumás panaszok és izomfájdalom esetén alkalmazható. Fürdő készítésénél három cseppet kell egy kiskanál mézben feloldani, majd a fürdővízhez adni. A masszázsolaj elkészítéséhez pedig 3-4 csepp szükséges egy evőkanál mandulaolajban elkeverve.

Az illatszeriparban is igen kedvelt a gyömbér illóolaj, mivel nagyon szép élénkzöld színe, pikáns, fűszeres illata van. Általában férfiparfümök adalékanyaga. Ismert afrodiziákum.

Gyömbér a konyhában
Szárítva, őrölve, kandírozva, illetve nyersen is használjuk. Legaromásabb a friss, nyers változat, melyet meghámozva, reszelve, szeletelve tehetünk az ételekbe és italokba. Tejes és gyümölcsös italokhoz, gyümölcssalátákhoz, süteményekhez használjuk leggyakrabban, de remek fűszer levesekhez, főételekhez, húsokhoz, zöldségekhez, hideg és forró italokhoz, pálinkákhoz, sörhöz,  gyümölcsök és savanyúságok eltevéséhez is. Frissen reszelve a wokban készült keleti ízvilágú ételek alapja. Intenzív aromája miatt takarékosan bánjunk vele; ételeinket, csak a főzés utolsó fázisában ízesítsük gyömbérrel, így kiemeli, teltebbé teszi az ízeket.

Végezetül íme, néhány recept

Citromos-mézes gyömbértea
25 g friss gyömbérgyökeret lábasba teszünk 6 dl vízzel. Felforraljuk, majd lassú tűzön 20 percig főzzük. Tealevéllel összeforralva egy igen ízletes frissítő italt kapunk. A mézet és a citromlevet akkor adjuk hozzá, ha a főzet kb. 60 Co -osra hűlt.

Plébános mézeskalácsa
Azért hívják így,  mert ez egy óriási mennyiségű, és hűtőben több hónapig (mélyhűtőben 18 hónapig!) elálló változat.

Hozzávalók:
• 20 dkg vaj,
• 10 dkg barnacukor (xilittel helyettesíthető, vagy akár elhagyható)
• 20 dkg nádcukor (nádmelasszal vagy 1 dl mézzel helyettesíthető),
• 1 kg teljes kiörlésű liszt,
• 3 dl tejszín (vagy gabona tejszín),
• 3 dl méz
• 2 evőkanál őrölt fahéj,
• 2 evőkanál őrölt gyömbér,
• 1 mokkáskanál őrölt szegfűszeg,
• csipetnyi őrölt szegfűbors,
• csipetnyi őrölt kardamom,
• 2 evőkanál szódabikarbóna

A vajat a barnacukorral és a nádcukorral simára keverjük, majd hozzáöntjük a mézet, belekeverjük a fűszereket és a keményre felvert tejszínt. A szódabikarbónás lisztet is hozzáadjuk, lágy tésztává dolgozzuk össze. Hűtőszekrénybe tesszük legalább egy éjszakára. Másnap csak egy kis darabot csípünk le belőle, a többit akár kis adagokban le is fagyaszthatjuk. Belisztezett gyúródeszkán vékonyra nyújtjuk, majd különböző alakzatokra kiszaggatjuk. A kivágott alakzatokat sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és kb. 200 Co -ra előmelegített sütőben sütjük 5-8 percig.

 

forrás: mindmegette.hu

A rovat új hírei

Hasonló