Elkészült a Tejútrendszer gáztérképe!

Hír

írta: ecolounge
2016/02/26

Elkészült a részletes térkép a Tejútrendszerben található sűrű, igen hideg gázról, az új, nagy tömegű csillagok születésének helyéről.

A chilei Atacama-sivatagban (mely egyébként a Föld egyik legszárazabb helye), egy fennsík 5100 méteres magasságban álló Apex (Atacama Pathfinder Experiment) teleszkóp akkora területről készített felvételeket, ameddig csak sugárzást érzékelő detektora - valójában egy igen érzékeny hőmérő - "ellátott".

A hőmérséklet apró változásait 295 szenzort tartalmazó műszere, a Laboca (Large Bolometer Camera) érzékeli, amelyet az abszolút nulla fok fölött mindössze 0,3 fokkal tartanak. A 12 méteres Apex űrtávcső tíz éve működik a chilei Chajnantor-fennsíkon.

Nem az Apex az egyetlen megfigyelő rendszer, melynek a chilei Atacama-sivatag ad otthont. Szintén ott találjuk 5000 méteres magasságban, a szubmilliméter és milliméter hullámhosszúságú sugárzást észlelő óriás rádiótávcső-rendszert is, az ALMA-t, mely már a 2014-es tesztelése során világhírű lett azáltal, hogy egy ifjú csillag bolygórendszerének születését kapta lencsevégre.

A frissen befejezett térkép, az Atlasgal (Apex Telescope Large Area Survey of the Galaxy) első nagy adatbázisa 2009-ben jelent meg, azóta összesen 70 tudományos mű született a mérésekből.

Az Astronomy and Astrophysics szerdai számában közzétett tanulmány a korábbi térkép által lefedett terület több mint négyszeresét tartalmazza, sokkal pontosabb és részletesebb is. A friss tanulmány kiegészíti a Tejútrendszer északi részéről más űrtávcsövek által gyűjtött adatokat. A német Max Planck Radioasztronómiai Kutatóintézet munkatársa szerint az Atlasgal érdekes információkkal szolgál azokról a helyekről, ahol a nagy tömegű csillagok és csillaghalmazok új generációja származik.

Az Atlasgalon dolgozó tudósok másik két műszer - az Európai Űrügynökség (ESA) Planck műholdja és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Spitzer űrtávcsöve - adatait is felhasználva óriási, letölthető képet is készítettek, amely az Atlasgal adatait vörösben, a Planckét halványabb pirosban, a Spitzerét kékben mutatja.

"Az Atlasgal teljes munkájának közzététele lehetővé teszi, hogy ebben a csodálatos adatbázisban új felfedezések nyomába eredhessünk. Sok kutatócsoport használja már az Atlasgal adatait, hogy a Tejútrendszer további részeinek vizsgálatát tervezze vele" - mondta Leonardo Testi, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársa.

Az Atlasgal adatait az ESO portáljáról lehet letölteni.

 

 

forrás: MTI, BBC, Astronomy and Astrophysics

A rovat új hírei

Hasonló

Bolygóképződés lencsevégen

Egy ifjú csillag bolygórendszerének születését kapta lencsevégre a chilei Atacama-sivatagban felépült rádiótávcső-rendszer, az ...