Kihalnak a császárpingvinek?
Az antarktiszi jég olvadása komoly veszélyt jelent mindannyiunkra nézve, ám a császárpingvinek számára rövidesen végzetes lehet. Élőhelyük oly rettentő gyorsasággal zsugorodik, hogy a tudósok szerint a 21. század végére populációjuk harmadolódni fog, végül pedig kihalnak.
A császárpingvinek csökkenő száma a klímaváltozással járó olvadásnak tudható be. Az antarktiszi jégtenger a pingvinek fő táplálékának, a planktonoknak ad otthont - "ők" pedig algákkal táplálkoznak, amelyek ugyancsak a jeges tengerben élnek - így az olvadás előrehaladtával a pingvinek tápláléka eltűnik.
Napjainkra a díszes madarak kilátástalan helyzetbe kerültek és kizárólag emberi segítséggel élhetik túl az elkövetkezendő éveket a kutatók szerint, akik kiemelték: kevés esélyt látnak rá, hogy a császárpingvin képes lesz alkalmazkodni a változó környezethez a túlélés érdekében. "Ha csak valami csoda folytán nem változik valami, a császárpingvinek halálra vannak ítélve" mondta Hal Caswell, az egyik felelős kutató. Véleményük egy már 50 éve tartó kutatáson - a kelet-antarktiszi Terre Adelieben lévő kolónia megfigyelésein - és műholdas adatokon alapul.
Arra talán van némi esély, hogy a császárpingvin azonnali veszélyeztetett fajjá nyilvánításával ezek a csodás állatok megmenthetőek. Ha ez megtörténik, létrejöhetne egy olyan ember által felügyelt rezervátum, ahol a pingvinek természetes környezetükben élhetnek tovább.
A császárpingvin veszélyeztetettségének híre talán előrelendítheti az üvegházhatású gázok csökkentésének ügyét is - a probléma megoldása hosszú távon kihathat a klímaváltozásra.