Újabb bölényeket engednek szabadon a dél-erdélyi Szárkő-hegységben

Hír

írta: MTI
2016/06/14

Újabb tíz bölény érkezett a Szárkő-hegységbe a faj újrahonosítási programja keretében, mely a valaha volt legjelentősebb kísérlet a bölények európai újratelepítésére.

A németországi és belgiumi rezervátumokból származó bölények egy 15 hektáros elkerített területen ismerkednek új környezetükkel, és várhatóan egy hónap múlva csatlakozhatnak az elmúlt években szabadon bocsátott bölények csordájához. Mint a WWF Románia közölte, az elmúlt évek telepítéseiből jelenleg 20 bölény él szabadon a Szárkő-hegység 59 ezer hektáros Natura 2000-es besorolású védett területén.  Az Örményes (Armenis) község közelébe korábban telepített bölények előbb egy 15 hektáros bekerített területen ismerkedtek új környezetükkel, aztán egy 160 hektáros területen kerültek félszabad állapotba.

A mostani a harmadik telepítés, korábban 14, majd 17 bölényt telepítettek a Szárkő-hegységbe. A korábbi telepítésekből származó bölénycsordát a kéknyelvbetegség és a védett területen elszaporodott, falkában vadászó kóbor kutyák is ritkították. Eddig három bölényborjú született a visszavadítási programban, de mindhárom elpusztult.

A WWF Románia és a Rewilding Europe egyesület 2014-ben indította el a bölények "visszavadítását" célzó programját, amely a valaha volt legjelentősebb kísérlet a bölények európai újratelepítésére. Az Európai Bizottság Life programján keresztül támogatott program célja, hogy 2020-ig legkevesebb 193, 2024-ig pedig akár 300 bölény éljen szabadon a Déli-Kárpátokban. A Kárpátokból 1790-ben pusztult ki az addig szabadon élő bölénypopuláció. A bölények egykori honosságára utal az a tény is, hogy a történelmi Moldva fejedelemségnek bölényfej volt a címerén. Európában jelenleg Lettországban, Litvániában, Fehéroroszországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Romániában Szlovákiában, Oroszországban és Németországban tenyésztenek félszabad állapotban bölényeket.  A világon 2014 januárjában a 5046 bölényt tartottak számon, de ezek közül csak mintegy 3230 élt félszabad körülmények között. Ezeket az állatokat bekerített területen tartják, és télen etetik őket.


forrás: MTI, WWF

A rovat új hírei

Hasonló