Nagyon úgy tűnik, hogy beköszönt hazánkban a napelem-forradalom: Két és félszeresére nőhet a zöldenergia-termelés!

Hír

írta: MTI
2017/06/26

Feldolgozta a tavaly év végén rekordmennyiségben beérkező, a kötelező átvételi rendszerhez (KÁT) való csatlakozási kérelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), és az adatok alapján a jövőben két és félszeresére nőhet a megújuló energiaforrásból származó villamosenergia-termelés Magyarországon.

A 2428 beadott kérelemből több mint 1600 esetben hiánypótlásra szólította fel a kérelmezőt a MEKH, csaknem 800 esetben viszont azonnal kiadta a kötelező átvételi jogosultságot megállapító határozatokat. Május végén a benyújtott kérelmekből már csak 212 várt hiánypótlásra, 2200 esetben elkészült a kötelező átvételi jogosultságot megállapító határozat - közölte a hivatal.

A MEKH - következtetve a tavaly decemberben beérkezett beadványokból - januárban már jelezte, hogy jelentősen nőhet a 0,5 megawatt (MW) teljesítménynél kisebb naperőművek száma. Év elejei tájékoztatása szerint míg 2015-ben összesen 65 kötelező átvételi kérelmet bíráltak el, addig 2016 decemberében több mint 2000 kérelem érkezett a hivatalhoz, ezek jelentős része napelemes kiserőművekre vonatkozik.

A kérelmek nagy részében 0,5 megawatt alatti napelemes erőmű támogatását igényelték, de jelentős a 0,5 megawatt feletti napelemes erőművek szerepe is; ez azt jelenti, hogy a következő egy évben jelentősen nőhet a naperőművek száma Magyarországon, így a megújuló erőforrásból származó villamosenergia-termelés.

A megújuló energiaforrásból előállított, kötelező átvételi támogatásban részesülő villamos energia erőművek beépített kapacitása 2015-ben 837 megawatt volt. Ha minden tervezett erőmű elkészül, akkor a hazai napelemes kapacitás - a háztartási méretű kiserőműveket nem számítva - mintegy 2100 megawattra nőne 2018 végéig. Ez összességében meghaladja a paksi atomerőmű teljesítményét. A közlemény szerint a napelemes erőművek ilyen mértékű növekedése nagy kihívás elé állítja a villamos elosztó hálózatot üzemeltető cégeket. Sok csatlakozási igényt kell elbírálni, majd kivitelezni, és felkészülni a naperőművek időjárásfüggő működése miatti kihívásokra, ezért a közeljövőben jelentős elosztóhálózati fejlesztéseket kell végezni.

A naperőművek üzemidejét a napsütéses órák száma befolyásolja. Magyarországon átlagosan évi 1050-1200 óra üzemidővel lehet számolni, ami egy 0,5 megawattos naperőmű esetén 525-600 megawattóta éves előállított villamos energiát jelent erőművenként. Ez körülbelül 250 háztartás éves villamosenergia-felhasználását fedezi.

A KÁT keretében a naperőművek összesen 10,5 GWh mennyiségű villamos energiát értékesítettek 2015-ben, ami 2014-hez képest 54,5 százalékos növekedés. A napelem-üzemeltetőknek 2015-ben 340 millió forintot fizettek ki, ebből a kötelező átvételi ár és a piaci átlagár közötti különbség miatti KÁT támogatás 210 millió forint volt. Idén január 1-jétől a KÁT-ot a Megújuló Támogatási Rendszer (METÁR) váltotta fel.

 

forrás: MTI

A rovat új hírei

Hasonló

Napelem park épül Kisbéren

Kisbér határában az önkormányzat által biztosított 2,4 hektáros területen napelem park építése kezdődött, melyben 2100 ...