Tiszta, okos és megfizethető energia a jövő kulcsa

Hír

2018/09/17

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) szervezésében megvalósuló 65. Vándorgyűlés, Konferencia és Kiállítás fő témája az EU Tiszta energiát minden európainak koncepciója volt.

A tiszta energia egyre növekvő térnyerésének elősegítése csak a civil társadalom, a regionális és helyi szintű érdekelt hatóságok, szervezetek, szakmai egyesületek aktív, együttes részvételével valósulhat meg. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) szervezésében, a 125 éves ELMŰ támogatásával megvalósuló 65. Vándorgyűlés vezérgondolatát mindemellett a digitális transzformáció energiaiparra gyakorolt komplex hatása adta.

Az „Úton a tiszta energia felé” kérdéskörről eltérően vélekednek a szakemberek. Az Egyesület álláspontja szerint a vita akkor lehet igazán eredményes, ha sikerül azt komplexen, a szakmai, gazdasági és társadalmi hatások mérlegelésével bemutatni, végiggondolni.

„A tiszta energiára való áttérés nem lehet felülről lefelé haladó folyamat, emellett nem valósítható meg a társadalom, a politikai döntéshozók, a regionális és helyi szintű érdekelt hatóságok, szervezetek, szakmai egyesületek részvétele nélkül. Az Egyesülettel aktív szakmai szerepet kívánunk vállalni a folyamatban, ezért hívtuk párbeszédre ebben az évben is az iparág szereplőit. Fontosnak tartjuk teljeskörűen bemutatni a ránk váró kihívásokat, hiszen a tisztán szakmai kérdések mellett egyre fajsúlyosabban jelennek meg az olyan társadalmak egészét érintő, égető kérdések, mint pl. az energiatermelés környezeti, egészségügyi hatásai vagy a gazdasági ösztönző rendszerek kialakítása az energiatudatosság és energiahatékonyság növelésére” – mondta Béres József, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület elnöke.

„Sajnos nincs olyan terület és nem ismert olyan villamosenergia-termelő technológia, amelyre ne hatna kedvezőtlenül és nem rontaná hatásfokát a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá váló hőség. Ugyanakkor az elmúlt időszak termelési adatai alapján is egyértelmű, hogy az atomenergia nemcsak a magyar, de az egész európai villamosenergia-rendszer meghatározó eleme ma is és marad a jövőben is” – mondta Prof. Dr. Aszódi Attila, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár.

Dr. Kaderják Péter energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkár szerint a szektorban végbemenő és még ezután várható technológiai, piaci, szabályozási folyamatok jelentős hatással vannak a kormány energia- és klímapolitika stratégiaalkotására is. Olyan fejlődési irányokban és megoldásokban gondolkodnak, melyek Magyarország erősödő energiafüggetlenségét, növekvő ellátásbiztonságát, továbbá a hazai fogyasztók javát szolgálják.

A szekunder energiahordozók közötti technológiai versengés egyre inkább a villamos energia arányának növekedését vetíti előre, amely (az elektrifikáció, dekarbonizáció, decentralizáció és digitalizáció révén) látványosan tudja javítani a városi közösségek életminőségét.

A jövőre vonatkozó, elektrifikációval kapcsolatos előrejelzések szerint a standard európai háztartások villamosenergia-fogyasztása 2030-ra a jelenlegi 4 ezer kWh/év értékről 10-15 ezer kWh/évre növekedhet. A tiszta, okos és megfizethető energia mind a szakma, mind a lakosság közös érdeke. A fogyasztásnövekedés következtében szükségszerűvé válik a hálózati infrastruktúra bővítése, ezt pedig a kevesebb bürokrácia, a jelenlegi engedélyezési folyamatok egyszerűsítése, gyorsítása tudja megfelelő mértékben támogatni.

Egy ugyancsak fontos terület a szakmai utánpótlás, képzés kérdése, amelyben a Magyar Elektrotechnikai Egyesület már hosszú évek óta komoly előkészítő és katalizátor szerepet vállal. A villamosipari szakemberképzésnek tehát folyamatosan igazodnia kell a technika fejlődéséhez és elvárásaihoz, ennek megfelelően évről évre felmerül az igény új tantárgyak, valamint a kor elvárásainak megfelelő szempontrendszer bevezetésére.

Digitális korunk ügyfelei a modern és flexibilis fogyasztói kapcsolatokat, kommunikációs csatornákat várják el a szolgáltatóktól, amely tendenciákat ma már az elektronikus kormányzati adminisztrációs törekvések is jeleznek és erősítenek. Például a folyamatok és döntések a jövő villamosenergia-rendszerének vezérlése tekintetében is leginkább digitalizáltak vagy automata algoritmusok által vezéreltek lesznek.

A szakmai utánpótlásra vonatkozó elvárások és az innovációs technológiai változások nagyon erősen hatnak egymásra, de egy átmeneti időszak elején vagyunk, amely fontossá teszi, hogy a jelen infrastruktúráinak működtetése mellett már a jövő új rendszereinek felépítésén is dolgozzunk.

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület célkitűzéseinek egyik legfontosabb eleme, hogy a társadalom minden rétege számára egyszerű, áttekinthető, de szakmailag komplex módon tegye érthetővé a villamosipar működését, hagyományait, értékeit, illetve azt, hogy az milyen módon segíti a társadalmi és a gazdasági folyamatokat. Elkötelezett abban, hogy segítse a társadalom különböző csoportjait a villamossággal összefüggő veszélyek, veszélyhelyzetek elkerülésében, valamint a biztonságos villamosenergia-felhasználás megértésében és alkalmazásában.

A magyar villamosipar legnagyobb független szakmai szervezete, A Magyar Elektrotechnikai Egyesület, önkéntes tagjai elkötelezettségére támaszkodva a megbízható villamosenergia-ellátás és -felhasználás színvonalának és hatékonyságának emelését tűzte ki célul.


forrás: Magyar Elektrotechnikai Egyesület

A rovat új hírei

Hasonló