Hullámtér madártávlatból - Drónfelvétel készült Tiszatarjánban

Hír

írta: WWF
2016/12/01

A nemrégiben közölt drónfelvétel Tiszatarjánban a Tisza hullámterében készült, ahol a WWF Magyarország 2007 óta dolgozik a helyi önkormányzattal. Egy olyan fenntartható tájhasználati modell kiépítése és működtetése a cél, amely egyszerre javítja a természeti környezet állapotát és a helyi közösség életkörülményeit, miközben segít függetlenedni a külső energiaforrásoktól.

Elsőként a több szempontból is káros tájidegen gyalogakáctól kell megszabadulni, amely viszont nagyon jó tüzelő-alapanyag. A felvétel 27. és 32. másodperce között a kép jobb sarkában jól látszik egy méregzöld gyalogakác folt, ami később is feltűnik majd. Ez a rendkívül gyorsan terjedő özönnövény, a gyalogakác, folyamatosan veszi birtokba a helyiektől az ártéri legelőket és szántókat, jelentősen növelve ezzel a földhasználati költségeket és az árvizi kockázatot is. A levágott gyalogakácból faaprítékot készítenek, amelyet a helyi közintézmények fűtésére használnak. Természetesen a cél a gyalogakác folyamatos felszámolása a hullámtéren és egy új tájhasználat elindítása.

Ahol a WWF közreműködésével, a gyalogakáctól megtisztított terület élőhelyként még menthető, ott vízi bivalyok és szürke marhák kerültek elhelyezésre, akik  taposásukkal és legelésükkel visszaszorítják a tájidegen növényeket. Eközben apró mélyedéseket, tavakat hoznak létre, amelyeket az itt élő állatok táplálkozó-, és búvóhelyként használhatnak. Ahol megfelelőek a termőhelyi adottságok, ott energetikai célú ültetvények jöttek létre, hazai fűzfajtákból. Ezek a füzek aztán 2-3 éves ciklusokban levágva és faaprítékká feldolgozva a gyalogakác utáni korszakban nyújtanak tüzelőanyagot a helyi közösség közintézményeinek fűtéséhez. Az önkormányzat épületeiben elhelyezett kazánok ültetvényből és gyalogakácosokból származó faaprítékot égetnek el, kiváltva ezzel évente legalább 60-70 ezer m3 földgázt és megspórolva ezzel legalább 6-7 millió forint kiadást.

Az éghajlatváltozás jeleként egyre erősődő szárazodás azonban itt is komoly hatással van mind az élőhelyekre, mind pedig a gazdálkodásra. Az év eleji kisebb árvíz megtöltötte ugyan a tavakat vízzel, de az aszályos időszakok alatt több mint egy métert süllyedt a vízszint. Ezzel együtt a környező talajvízszint is jelentősen csökkent. Ezért is fontos, hogy egyre több helyen legyenek ehhez hasonló vizes élőhelyek, ahol a víz természetes módon raktározódhat.

A projekt eredményeként csökkentek a korábban megterhelő energia célú kiadások, miközben új bevétel keletkezett.Lassan egy sokkal átláthatóbb, természetesebb táj alakul ki, mialatt a projekt folyamattá vált és tanulható, átadható, és a környéken is értékesíthető tudást adott a helyi önkormányzat és a helyi közösség számára.

 

forrás: WWF

A rovat új hírei

Hasonló

Negatív rekord a Tiszánál!

A Tiszán ma mérték minden idők legalacsonyabb vízszintjét, de hasonló a vízállás a Duna több szakaszán és a kisebb folyókon ...

Beavatkozásaink következménye

Az utóbbi években a világ különböző országaiban és Magyarországon is egyre nagyobb gondot okoznak a szélsőséges természeti ...