Visszatérhetnek a jaguárok az Egyesült Államokba?
Noha egykor elterjedt nagymacska volt a jaguár Mexikóban és az USA déli részén is, ma már elvétve látni egy-egy példányt. Pedig több mint 80 ezer négyzetkilométernyi természetvédelmi terület vár rájuk, de emberi beavatkozás nélkül csekély az esély a megtelepedésükre. Ezért természetvédelmi szervezetek és egyetemi kutatók visszatelepítenék a jaguárokat az Egyesült Államok délnyugati részébe.
A szakértők szerint az emberi beavatkozás nélkül az élőhelyek megszűnése, az autópályák és határfalak miatt nem valószínű az állatok újbóli természetes megjelenése.
Jaguárok jelenleg 19 országban élnek, de a biológusok szerint az állatok a vadászat és az élőhelyek pusztítása miatt a Dél- és Közép-Amerikától az Egyesült Államok délnyugati részéig húzódó történelmi kiterjedési területük több mint felét elveszítették.
Egy-egy hím állatot láttak Arizonában és Új-Mexikóban az elmúlt húsz évben, de nincs bizonyíték arra, hogy tenyészpárok kialakítottak volna maguknak területeket Mexikótól északra. Nemrég egy hím ragadozót láttak a határtól délre, januárban pedig egy másikat Arizona államban.
A tudósok és számos állatvédő szervezet és intézet munkatársa szerint több mint 82 400 négyzetkilométernyi terület van Közép-Arizona és Új-Mexikó hegyeiben, mely 90-150 jaguárnak jelenthet otthont. A nagymacskák visszatelepítése kritikus jelentőségű a faj megőrzése és a régió ökoszisztémájának helyreállítása érdekében.
Ritka vendég
A jaguár a tigrisek és oroszlánok után a harmadik legnagyobb macskaféle. Különösen fontos állatnak számított Mexikóban, az őslakosok kulturájának, mitológiájának meghatározó szereplője volt. A majáknak több istensége is volt, amelyeket jaguár figurák képviseltek.
Kép forrása: flickr.com / Szerző: Aardwolf6886