Tizenegymilliárdra emelkedhet a Föld lakossága 2100-ra
Az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztálya hétfőn New Yorkban nyilvánosságra hozott jelentése szerint a Föld lakosságának száma ekkor éri el csúcspontját.
Az idei év becslése lefelé igazította a korábbi előrejelzéseket. Egy 2017-es jelentésben 11,2 milliárd főre becsülték bolygónk lakosságát a 22. évszázad elejére. A jelenlegi előrejelzés szerint 2050-re a világ lakossága a jelenlegi 7,7 milliárdról 9,7 milliárdra fog gyarapodni.
Az ENSZ 10 pontban foglalta össze a leglényegesebb kutatási eredményeket.
1. Aránytalan növekedés.
Míg az elkövetkezendő 30 évben a szubszaharai térségben a jelenlegi népesség kétszeresével lehet kalkulálni, addig Európa és Észak-Amerika népessége a jelenlegihez képest együttesen fog kettő százalékkal növekedni.
2. A népességnövekedés jelentősebb hányada 9 országban megy majd végbe.
Az első helyen India áll, amely 2027 körül Kínát megelőzve a legnépesebb ország lesz. A felsorolásban követi Nigéria, Pakisztán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia, Tanzánia, Indonézia, Egyiptom, valamint az Egyesült Államok.
3. A népesség a legszegény országokban fog növekedni.
4. Egyes országokban (szubszaharai Afrika, Ázsia, Latin-Amerika, karibi térség bizonyos részei) a népességnövekedés hatására a munkaképes korosztály kerül többsége, amely indukálni fogja a gazdasági fejlődést.
5. Azokban az országokban, ahol már jelenleg is csökkenőben van a népesség, további fog csökkenni a termékenységi arányszám.
2050-re a népesség növekedése ott is óriási ütemben lassul, ahol jelenleg még mindig növekszik a lakosság. (Jelenleg az emberiség fele él olyan országban, ahol a populáció csökkenőben van.)
6. A fejlődő országok népessége egyre hosszabb életkort él meg.
Mivel elkezdtek felzárkózni a fejlett országokhoz. A fejlődő országokban jelenleg átlagosan 7,4 évvel élnek rövidebb ideig az emberek.
7. Egyre több országban jelent majd kihívást az elöregedő társadalom.
2050-re már az emberiség 16 százaléka tartozik majd a 65 év feletti korosztályhoz. (Jelenleg csupán 9 százalékos az arányuk).
8. Hosszútávon fenntarthatatlanokká válnak a nyugdíjrendszerek.
Ezért az idősebb állampolgárok jólétének biztosítása várhatóan megkívánja majd a társadalombiztosítási rendszerek átalakítását.
9. A népesség egyre több országban csökken.
2050-re már már 55 olyan ország lesz, amelyek lakossága legalább 1 százalékkal csökken. Kína népessége az elkövetkezendő 30 évben várhatóan 2,2 százalékkal csökken majd.
10. A migráció a változó populáció egyik jelentős komponense néhány országban.
Az elmúlt években Európa és Észak-Amerika, Észak-Afrika és Nyugat-Ázsia valamint Ausztrália és Új-Zéland fogadta be a legtöbb bevándorlót, míg más régiók kibocsátók voltak. Ez a jövőben sem fog változni, egyes országokban a migráció fog kulcsszerepet játszani a népesség összetételének megváltozásában. Várhatóan 14 ország lesz befogadója, és 10 ország a kibocsátója a több mint 1 millió embernek. A migráció mozgatórugója egyrészt a munkaerőhiány (Banglades, Nepál, Fülöp-szigetek), másrészt az erőszak, a bizonytalanság és a fegyveres konfliktusok (Szíria, Venezuela, Myanmar).
Az eredeti angol nyelvű összefoglaló ezen a linken tekinthető meg.
Kép forrása: Wikipedia, Szerző: Edmund Garman