Ma van a Vadvilág Világnapja! - Az illegális kereskedelem jelenti a legnagyobb veszélyt

Hír

írta: MTI
2021/03/03

Évente 160 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolítanak le az illegális vadkereskedők, ezzel több százmillió állat életét kioltva, veszélyeztetve. Magyarország a csempészek egyik fontos útvonalán fekszik, ezért kulcsszerepet játszik a bűnügyek felderítésében. Az Agrárminisztérium a Vadvilág Világnapján kiadott közleményében hívja fel a figyelmet erre a globális problémára és Magyarország felelősségére.


Az AM szerint a vadon élő állat- és növényfajok határokon átnyúló, illegális kereskedelméből származó haszon évente 8-20 milliárd euró közé tehető. A gyakran nemzetközi szervezett bűnözői csoportok által irányított feketekereskedelem e válfaja világszinten is az egyik legjövedelmezőbb bűncselekménnyé vált. Az illegális kereskedelem beláthatatlan következményekkel jár, fajok kipusztulásáért felelős, óriási gazdasági károkat okoz és a Föld egyes régióinak biztonságát is veszélyezteti.

Napjainkban a vadon élő állatok és növények jogellenes kereskedelmének visszaszorítására világszerte egyre nagyobb figyelmet szentelnek. Mivel az Európai Unió a vadon élő állat- és növényfajok egyik legnagyobb felvevőpiaca, hazánknak - földrajzi fekvéséből adódóan - kiemelkedő szerepe van a nemzetközi forgalom ellenőrzésében, az illegális szállítmányok kiszűrésében és a jogellenes tevékenységek felderítésében. Ugyanis Magyarországon keresztül vezet az egyik legjelentősebb Afrikát, Nyugat-Ázsiát, a Balkánt a nyugat és észak európai felvevőpiacokkal összekötő szárazföldi szállítási útvonal, az úgynevezett balkáni útvonal.

Beszámolnak arról, hogy az elmúlt években az ellenőrzésben résztvevő hatóságok munkájának köszönhetően több olyan jelentős felderítés is történt, amellyel ritka és veszélyeztetett fajok, például hazánkban védett ragadozómadarak, vagy Mexikóból származó, ritka kaktuszok becsempészését, értékesítését akadályozták meg a hatóságok.

"A jogellenes kereskedelem elleni küzdelemhez elengedhetetlen a különböző hatóságok és a bűnüldöző szervek együttműködése. Az AM, mint a szakterületért felelős tárca aktívan segíti ezt a munkát és elkötelezett a veszélyeztetett fajok védelmében" - írják, hangsúlyozva, hogy felelősségteljes viselkedéssel mindenki tehet és kell is tennie azért, hogy a kereskedelem miatt ne kerüljenek fajok a kihalás szélére, például azzal, hogy nemet mond a különleges állati és növényi szuvenírekre és egzotikus állatot vagy növényt csak akkor vásárol, ha az megbízható tenyésztőtől vagy kertészetből származik, rendelkezik a megfelelő engedélyekkel.

Az ENSZ közgyűlése 2013-ban, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) aláírásának 40. évfordulója alkalmából nyilvánította március 3-át a vadvilág világnapjává (World Wildlife Day). A CITES mára több mint 36 ezer állat- és növényfaj, valamint azok részeinek, származékainak (például elefántcsont, korall, kaviár, hüllőbőrből készült táskák, faanyag) kereskedelmét szabályozza.


Képek forrása: 1. flickr.com / Roger Smith; 2. commons.wikimedia.org / Dan Bennett


forrás: MTI

A rovat új hírei

Hasonló

Határozat az orvvadászat ellen

Mivel a vadon élő fajok elleni bűnözés súlyos mértékben fokozódott, az ENSZ egy történelmi jelentőségű határozatot fogadott ...