Ősi piramisokat moshat el az áradás Szudánban
Az áradó Nílus fenyegeti Szudán ősi piramisait. A helyi hatóságok homokzsákokkal és a betörő víz kiszivattyúzásával próbálják óvni a több mint kétezer éves romokat.
A heves esőzések miatti áradások már csaknem száz ember halálát okozták Szudánban és ezrek váltak hajléktalanná.
A Nílus rendszeresen kilép a medréből, és a gazdálkodóknak szüksége is van az áradó vízre, hogy termékeny legyen a föld, ám idén az áradások rendkívüli méreteket öltöttek.
Marc Maillot régész elmondta, hogy a korábbi áradások nem érintették a szudáni piramisok régészeti helyszínét. Jelenleg még képesek a vizet távol tartani a romoktól, de sürgős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy ha a helyzet rosszabbra fordul, megóvják a történelmi örökséget.
A régészeti helyszínen piramisok, templomok, temetők és más történelmi jelentőségű emlékhelyek vannak. Az UNESCO világörökségi helyszíneinek listáján szereplő Meroé, amely az ősi Kusita királyság központja volt, mintegy 500 méterre fekszik a Nílustól. A régészeti helyszín, amely a fővárostól, Kartumtól 200 kilométerre északkeletre található, több száz történelmi emléket őriz.
A kormány pénteken hirdetett ki három hónapos rendkívüli helyzetet az áradások miatt, amely az ország 18 tartományából 17-et és bennük mintegy félmillió lakost érint. A Kék Nílus vízszintje 17,57 méterre emelkedett, amire több mint száz éve nem volt példa. Az ENSZ humanitárius szervezete, az OCHA arra figyelmeztetett, hogy a következő napokban még súlyosabbra fordulhat a helyzet.
Kép forrása: commons.wikimedia.org / Szerző: Hans Birger Nilsen