Végre megtalálták a víz alatti várost
Megtalálták a Homérosz eposzaiban említett várost, Hérakliont. Frank Goddio francia búvárrégész – az Európai Vízalatti Archeológiai Intézet (IEASM) alapítója és elnöke – képzett csapatával a Földközi-tenger mélyén lelt rá a legendás városra.
A búvárrégészek 2000-ben leltek rá a város maradványaira a mai egyiptomi partoktól körülbelül 6 kilométernyire. Azóta végeznek ásatásokat a város megmaradt területein. A csapat a 90-es években, Napóleon zászlóshajója, az Orient kapcsán végzett kutatásaival szerzett nemzetközi hírnevet.
Héraklion, vagy ismertebb nevén Thonis, Alexandria közelében fekvő kikötővárosként az egyiptomi - görög kereskedelem központjának számított Kr.e.500 körül. Erre szolgál bizonyítékul az egykori kikötőben talált, több mint 60 darab hajó is: Szállítmányuk főleg agyagedények voltak, de a Frank Goddio vezette csapat talált bronzsúlyokat, aranypénzeket, ékszereket, és használati tárgyakat is.
Hérodotosz, az első ismert történész, írásaiban említette, hogy mikor először járt Egyiptomba, az egyik legnagyobb látványosság a héraklioni Ámon és Honszu isteneknek épített templom volt. Az írások szerint Párisz is ellátogatott oda Helénával a trójai háború előtt. A csapat - több épülettel együtt - a hatalmas templom maradványait is meglelte, valamint egy 4 méternél magasabb szobrot is találtak több száz kisebb szobor társaságában, amelyeket később a felszínre hoztak.
Hogyan süllyedt el?
A városról szóló történeti leírások említenek földmozgásokat és árhullámokat. A geoarcheológiai elemzések szerint Héraklion elsüllyedéséért a felsoroltak mellett az agyagos talaj elfolyósodása is okolható. Valószínű, hogy az említett hatások közvetlenül egymás után, vagy egyszerre érvényesültek.
Nincs megállás!
Damian Robinson, az Oxford Egyetem professzora szerint ez csak a jéghegy csúcsa. Céljuk az egész terület teljes feltárása, az akkori élet behatóbb megismerése. Frank Goddio szerint még 200 éven keresztül kellene folytatni a kutatásokat, hogy teljesen feltárják a várost és megértsék annak működését.
Képek forrása - további képek és információk a weboldalon. / Szerző: Christoph Gerigk