Újabb régészeti leletek bukkantak fel az ausztrál tűzvésznek köszönhetően
Noha nemrég hatalmas károkat okozott a hónapokig tomboló tűzvész a kontinensen, a Budj Bim Nemzeti Parkban az ausztrál őslakosok által több ezer éve épített csatornarendszer részei tárultak fel ott, ahol a sűrű növényzet a bozóttüzek martalékává vált.
A vulkanikus kőzetekbe vájt csatornák, töltések, gátak alkotta Budj Bim kultúrtáj az UNESCO szerint a világ egyik legrégebbi akvakultúra-rendszere. A mai Victoria állam területén élő gunditjmara őslakosok építették több mint 6600 éve, azaz az egyiptomi piramisoknál is ősibbek.
A halak kifogására és tenyésztésére épített akvakultúra-rendszer jól ismert a régészek előtt, az UNESCO tavaly vette fel a világörökségi listára.
A rendszer jóval nagyobb volt, mint az eddig ismert része - mondta Denis Rose, az őslakosok egyik szervezetének képviselője a CNN amerikai hírtelevíziónak.
"Amikor visszatértünk a térségbe, a fű és más növényzet által eddig rejtett csatornára bukkantunk. Mintegy 25 méter hosszú, ami igen jelentős méret" - tette hozzá.
Rose szerint más újonnan felfedezett, csatornákhoz és tavakhoz hasonlító építményeket is találtak a Budj Bim Nemzeti Park területén.
A nemzeti park közelében pusztító tüzet egy villámcsapás idézte elő november végén, a tűz felperzselt mintegy 790 hektárt. A világörökségi helyszíne megóvására a tűzoltók összefogtak a helyi csoportokkal a kulturálisan fontos helyszínek azonosítására, és nehéz felszerelésük helyett olyan eszközökkel oltották a tüzet, amelyekkel elkerülték a súlyos károkozást.
Képek forrása: 1. flickr.com / Engineers Australia; 2. flickr.com / Peter