Rekordmagas szén-dioxid-szintet mértek

Hír

írta: MTI
2021/04/12

2020-ban a járvány hatására jelentősen mérséklődött a közlekedés és szállítás,visszaesett a gazdasági aktivitás, ám ez nem volt elég ahhoz, hogy a globális-széndioxid-kibocsátás tartósan csökkenjen. Sőt, nemrég több helyen is rekordmagas szén-dioxid koncentrációt mértek.

A Hawaiin lévő Mauna Loa Obszervatórium hosszú távon üzemelő állomásának legutóbbi mérései szerint a globális szén-dioxid-szint 50 százalékkal van az iparosodás előtti korhoz képest. A San Diegó-i Egyetem Scripps Oceanográfiai Intézete által bemutatott adatok szerint az üvegházhatású gáz légköri koncentrációja márciusban rekordmagas, 417,14 ppm (az egész egymilliomod része) volt. A brit meteorológiai szolgálat (Met Office) becslései szerint a szén-dioxid havi koncentrációja várhatóan 2021-ben nagyjából 419,5 ppm-nél fog csúcsosodni.

A korábbi rekordot a Mauna Loa mérései szerint 2020 májusában érték el, ekkor a légköri koncentráció 417,10 ppm volt. A tavalyi év átlaga 413,94 ppm volt, az előrejelzések szerint 2021-ben 416,3 ppm lesz.

A szén-dioxid a hőmérséklet emelkedését és a klímaválságot leginkább előmozdító üvegházhatású gáz. A szén-dioxid koncentrációjának növekedését az emberi tevékenység okozza, főként a fosszilis üzemanyagok égetése és a fakitermelés - közölte a Met Office. A globális kibocsátás ideiglenesen csökkent 2020-ban a közlekedés és szállítás mérséklődésével és a gazdasági aktivitás visszaesésével a koronavírus-járvány miatt. Ez a csökkenés azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy tartósan hatással legyen a szén-dioxid légköri beépülésére. A koncentráció növekedésének lassításához vagy leállításához jóval nagyobb, hosszú távú emissziócsökkentésre van szükség.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change) arra figyelmeztet, hogy a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokban való korlátozásához legkésőbb 2050-re el kell érni a nettó nulla kibocsátást. Ehhez a károsanyag-kibocsátást a nullához lehető legközelebbi értékre kell csökkenteni, és lépéseket kell tenni a fennmaradó szennyezés elnyelése érdekében. Ilyen például a fák ültetése.

Mindez azért is sürgető, mert talán ennyi időnk sincs: a Zöldunió előrejelzése idézi a Meteorológiai Világszervezet (World Meteorological Organization - WMO) 2020 júliusában publikált jelentését, mely szerint immáron 20 százalék az esély arra, hogy a kritikus szint átlépése már 2024 előtt bekövetkezik.

"Könnyű elfelejteni, hogy a fosszilis üzemanyagok milyen mértékben és milyen gyorsan hatnak a bolygónkra" - mondta Simon Lewis, a University College London munkatársa. "Több mint 200 évbe telt, hogy a légköri szén-dioxid koncentrációja 25 százalékkal emelkedjen, és csupán 30 évbe, hogy 50 százalékkal az iparosodás előtti kor szintje fölé kerüljön. Ez a drámai változás olyan, mintha egy emberi meteorit zuhant volna a Földre" - véli a kutató.

"Ha az országok terveket készítenek a társadalom fenntartható útra tereléséhez és látványosan lecsökkentik mától fogva a károsanyag-kibocsátást, elkerülhetjük az emisszió növekedését és a klímaváltozás veszélyesen növekvő hatásait" - tette hozzá a szakértő.


Képek forrása: 1. flickr.com / Chistopher Michel; 2. pexels.com / Pixabay.


forrás: MTI

A rovat új hírei

Hasonló