Érdekességek a Napról
Érdekes információk a Napról, a csillagászattól a kultúráig.
Csillagászati és fizikai legek
Távolsága a Földtől: Nem is gondolnánk, de olyan távol van, hogy még a fénynek is (300 000 km/s) 8,3 percig tart az odaút (149,6 millió km).
Tömege: Közel 750-szer nagyobb mint a naprendszerünk összes bolygójának (beleszámítva a holdakat is) össztömege. Másképp kifejezve 333 000 földtömeget tesz ki!
Átmérője: Ha körülbelül 157 000 Mount Everestet egymásra tennénk, akkor kapnánk meg az átmérőjét, másként kifejezve 109 Föld átmérőt tesz ki, ami egyenlő 1 392 000 kilométerrel!
Hőmérséklete: A belsejében 15 millió °C, összehasonlításképpen, a szén olvadáspontja 4492 °C.
Gigászi teljesítményű energia, amit bővebben is ki kell fejtenünk, hogy érzékeltessük a szinte felfoghatatlant...
- A teljes energia teljesítménye: 3,85·1026 W (6300 W/cm2). Összehasonlításképpen, a legmagasabb jegyzett (elméleti) érték a yottawatt, YW, ám az is "csupán" 1024 watt.
- Négyzetcentiméterenkénti energia sugárzás: 6,3 kilowatt energia. Összehasonlításként, a Paksi atomerőmű négy reaktorblokk névleges teljesítménye egyenként 500 MW. Tehát a Nap körülbelül 30 négyzetméterenként felérne egyetlen Pakssal.
- Energia, amely a Földet éri: Egyetlen év alatt annyi energia éri a Földünket, mint amennyit az emberiség 9 000 év alatt fogyasztana el más energiahordozókból, amely ugye legnagyobb részt sajnos fosszílis alapú.
A Nap a kultúrákban, vallásokban
Az ókori egyiptomiak a Nílusnál is jobban tisztelték Ré-t, a napistenüket.
A sumérok (i. e. IV. évezredben, Mezopotámiában) áldozatokat mutattak be Babbarnak, a napistenüknek.
Az akkádok is áldoztak a napnak, az ő napistenüket Samasnak hívták.
A hellén világban, Kr.e. Héliosz Aión-nak hívták a napistent, születésnapját december 25-én ünnepelték.
Az inkák napistene Inti volt, számára, pontosabban az uralkodók számára (akik a naptól származtatták magukat), emberáldozatokat mutattak be.
Japánban, ahogyan a neve is mutatja, a felkelő nap országában, az uralkodó császári ház napistennőtől származtatja magát a mai napig.
Még a brit kultúra is őrzi a napisten jelenlétet, gondoljunk a vasárnap "sunday" szóra, amely a nap napja volt egykoron (sun-day).