Hogy a fenyőfa életben maradjon
Kockázatos választás a gyökeres karácsonyfa az élő növény szempontjából. Amennyiben mégis gyökeres fenyőfát vásárolnánk, gondoskodnunk kell a növényről, különben tavaszra elpusztulhat. A meleg lakásban a fenyőfát stressz éri, a párologtatása fokozódik, nem tud megfelelő vizet felvenni, emiatt a tartalékaiból táplálkozik és így legyöngülhet. Ráadásul a díszítés során a tűlevelei is megsérülhetnek.
Tévhit az, miszerint a kivágott fenyőfák vásárlásával rombolnánk a természetet, ugyanis napjainkban a karácsonyfaként használandó fenyőket kifejezetten vágásra szánt ültetvényeken termesztik, ahogyan arról egy éve írtunk is.
Mire figyeljünk oda? - A NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának weboldalán az alábbi tanácsokat olvashatjuk:
- A vásárolt, jutazsákba csomagolt gyökérzetű, úgynevezett földlabdás fenyőt a földlabdát körös-körül legalább 5 cm-rel meghaladó méretű edénybe ültessük.
- Az ültetést jóval a felhasználás előtt végezzük, a talajt jól tömörítsük, rendszeresen öntözzük.
- Ha konténeres fenyőt vásárolunk, a lomb felfelé való húzogatásával ellenőrizzük le, hogy jól be van-e gyökeresedve.
- A konténerbe ültetett fenyőt a karácsonyt megelőző hónapokban a szabadban, a fagyos napok beálltával hűvös, világos helyiségben tartsuk, azért, hogy a növény számára a meleg lakás okozta stresszt a lehető legkisebbre csökkentsük.
- A fenyőfát az ünnepek idejére a lakás világos, 15 fokot meg nem haladó hőmérsékletű helyiségében helyezzük el. Ha csak melegebb helyiséget tudunk biztosítani számára, úgy a meleg napok számát rövidítsük le.
- A fenyőfa kiszáradt talaját rendszeresen öntözzük.
- Az ünnepek után a fenyőt minél előbb vigyük számára optimális körülmények közé, és ültetésig hűvös világos helyen tároljuk.
- Hosszabb fagymentes periódus beálltával megkísérelhetjük fenyőfánk kertbe kiültetését. Az egyszeri beöntözést a beiszapolás érdekében nem spórolhatjuk meg. A hosszabb fagymentes időszak kedvez a begyökeresedésnek.
- Tavasszal gondoskodjunk tápanyag-utánpótlásról, és őszig tartó rendszeres öntözésről.
- A legyöngült növényeket a károsítók gyakran megtámadják, figyeljük az esetleges megjelenésüket, szükség esetén védekezzünk.