Rejtélyes tengeri emlősök
Hogyan képesek a tengeri emlősök akár egy óránál tovább is visszatartani a lélegzetüket?
A válasz a myoglobin, amely a gerincesek, és szinte minden emlős izomszöveteiben megtalálható, vas-és oxigén-kötő fehérje komponens, nevezhetjük oxigénraktározó proteinnek is. A tudósok ezt a fehérje komponenst tanulmányozták.
Kutatásaik során rájöttek, hogy a bálnák és a fókák esetében a myoglobin nem lekötött, ami képessé teszi őket arra, hogy hatalmas mennyiségű oxigént raktározzanak el úgy, hogy közben az nem "tömíti el" őket, köszönhetően a myoglobin koncentrációjának. A borjúfókák például 30 percig tudják visszatartani a lélegzetüket, eközben teljes nyugodtsággal alhatnak a víz alatt.
Hogyan voltak képesek folyamatosan növelni a protein koncentrációját úgy, hogy közben nem veszítettek a működése hatékonyságából?
A titok az - mondta Dr. Berenbrink, a kutatás vezetője, - hogy a tengeri emlősök myoglobinja pozitív töltésű.
Ez a felfedezés akár az egészségügyet is segítheti. Képzeljünk el egy olyan oxigénszállító folyadékot, amit vészhelyzet esetén alkalmaznának kórházakban olyan helyzetekben, amikor nincs lehetőség vérátömlesztésre. A célt elérni persze nem lesz könnyű, de folytatják a kutatásokat.
Kép forrása: Wikipedia, Szerző: Morningdew