Rejtélyes zseléóriás a vízben
Autónagyságú, sci-fi-be illő képződmény úszott a tengerben, a török partoknál.
Nemrégiben különös, fantasztikus filmeket idéző jelenetnek lehettek tanúi a búvárok a török partoknál: szokásos túrájuk során furcsa, átlátszó, zselészerű képződményre bukkantak. A jelenség messziről szinte teljesen átlászónak tűnt, közelebb érve vették észre, hogy számtalan pötty dísziti a körülbelül négyméteres valamit.
Lutfu Tanriover, az egyik búvár, aki lencsevégre kapta a „dolgot”, úgy nyilatkozott a Deep Sea News blogjának, hogy izgatottság és félelem lett úrrá a csapaton, ahogy közelítettek hozzá. Azonban hiába értek karnyújtásra, így sem sikerült megfejteniük a jelenség titkát.
Megkezdődnek a találgatások
Miután a videó nyilvánosságra került, az internet közönsége sokáig találgatta, mi lehet az, mígnem Christopher Mah, az The Echinoblog szerzője elő nem állt a legvalószínűbb válasszal. Írásában Dr. Michael Vecchione, a Smithsonian Természettörténeti Múzeum tintahalszakértőre utal, aki szerint a képződmény nem más, mint hatalmas tintahaltojástömeg – mellesleg a legnagyobb, amit valaha is látott.
A kalmárok ugyanis burokba rakják a tojásaikat, mely azután leválik az anyáról. Egy-egy példánynak akár 2 000 000 utódja is lehet.
Rekordméretű tojáshalom
A tudósok úgy kalkulálták, hogy az Ommastrephes bartramii nevű kalmár lehet a felelős a hatalmas adag tojásért, mely faj egyedei akár másfél méter hosszúra is megnőhetnek. A Deep Sea News szerint eddig egyszer fordult elő, hogy a mostanihoz hasonló nagyságú kalmártojás-tömeget dokumentáltak: 2008-ban egy 3-4 mémter nagyságú zselét találtak a Kaliforniai-öbölben, melyet egy hatalmas Humboldt-kalmár rakott. A buborék a becslések szerint 600 000 - 2 millió tojást tartalmazott.
A tudósok azért is találkoznak ritkán ilyesmivel, mert a kalmártojásokat igen nehéz észrevenni, az állatok mélyen a felszín alatt élnek, a tojások pedig nagyon hamar kikelnek.