Teljes kapacitással üzemel a világ legnagyobb úszó naperőműve!
A Kínai Hunainan város 40 megawattos erőműve duplán is "zöld", amellett ugyanis, hogy a Nap energiáját hasznosítja, egy olyan tóra épült, melynek helyén egykoron szénbánya üzemelt.
A régi szénbánya talaja az ismétlődő esőzések következtében megpuhult, majd végül összeroskadt, az így létrejött gödör pedig lassacskán feltöltődött esővízzel.
Kérdés, hogy előnyös-e bányatavakon úsztatni napelemfarmokat? A válasz: Nagyon is! A vízi naperőművek működtetése számos előnnyel jár. - A szolár paneleket összefogó platformok - mint mesterséges szigetek - természetes árnyékot képezve csökkentik a tavak párolgását, a víz pedig természetes hűtőrendszerként funkcionál, azaz nem hagyja túlmelegedni a paneleket. Ráadásul a szárazföldi erőművekkel ellentétben ezek a szolár-farmok nem foglalnak el értékes termőterületeket sem.
Kína törekvése - miszerint a megújuló energiák világviszonylatú éllovasa legyen, és hathatós részt vállaljon a klímaváltozás elleni küzdelemben is - egyre szembetűnőbb. Tavaly egy másik 20 megawattos naperőmű kezdte meg működését az Anhui tartományban, ez év januárjában pedig startolt a Longyangxia Dam szolár-farm, mely körülbelül 850 megawattos kapacitásával 200,000 háztartás energiaellátásához járul hozzá.