A tengeri orgonát a hullámok szólaltatják meg, a Napköszöntő-kör a Napból nyeri erejét
Zadar (magyar nevén Zára) városának óriási víziorgona ad különleges szerenádot, az egyedülálló látványt pedig a "Napköszöntő-kör" biztosítja.
Több példát is láttunk már arra, hogy egészen eredeti zeneművek és ötletek születnek a természet ihlette hangokból. A horvát Zára városában is hasonló példát láthatunk, ahol a városvezetés Nikola Bašić építészt bízta meg azzal, hogy hozzon létre olyan műtárgyat a tengerparton, mely összhangban van a város eseménydús történelmével. Az építész úgy döntött, hogy magát az Adriai-tengert is belefoglalja az alkotásba, így született meg 2004-ban a tengeri orgona, melyet a hullámok szólaltatnak meg. (Az alábbi videóban 2.50-től lehet hallani az orgona hangját.)
A partmenti sétányon 70 méter hosszan elterülő alkotást az ókorban használt víziorgona felépítése ihlette, melyben a sípokat a víznyomás által mozgatott levegő szólaltatta meg. Ennél a kivételes műtárgynál a víz a partvonal mentén húzódó, tengerbe süllyesztett lépcsőfokok alatt lép be. Áthalad az egymástól eltérő hosszúságú, összesen hét darab műanyag csőrendszeren, melyeknek keresztmetszete az elején beszűkül. (Ahogy növekszik a távolság, úgy a tengervíznek is egyre nagyobb utat kell megtennie, mire a kürtőhöz ér, mely magasabb hangokat eredményez.) Az orgona összesen 35 sípból áll, hét különböző hangszinten, öt mélységben árasztja a természet zenéjét. Az egyedi hangélmény az embereket a partra vonzza, összekötve őket a tenger erőivel, a természet ritmusával.
Elkészülte után az organikus hangszer szinte azonnal világhírre tett szert. Hamarosan pedig egy újabb egyedi látványossággal gazdagodott Zára óvárosa, melynek tervezője szintén Nikola Bašić.
A "Napköszöntő-kör" (mi így neveztük el) elsődleges célja, hogy bemutassa a természet fontosságát és erejét, így - mondhatni - a hanghatásokért felelős tengeri orgona vizuális kiegészítőjeként funkcionál. A 22 méter átmérőjű kört napelemek és ledek alkotják. Napközben a napelemek felöltik az eszközt, mely sötétedés után látványos fényjátékkal kápráztatja el az utca emberét. A műtárgy azonban nem kizárólag művészeti alkotás, a napközben megtermelt elektromos áram nagy részét a rendszer a partmenti fogyasztók felé továbbítja.