Megafonok az erdő hangoskönyvéhez
Az Észt Művészeti Akadémia (Estonian Academy of Arts) belsőépítész hallgatói nem mindennapi installációt alkottak meg tavaly ősszel. Az építészet és a természet szerencsés találkozásának gyümölcse ez, mely az észteknek az erdeikhez fűződő szoros kapcsolatát is illusztrálja.
A három darab három méter átmérőjű megafonból álló építmény felerősíti az erdő hangjait. Hannes Praks, a tanszék vezetője úgy fogalmazott, hogy a megafonok afféle színpadként működnek, ahol az erdő hangjai bemutatkozhatnak. A hangszórókat olyan távolságban és szögben helyezték el egymáshoz képest, hogy az installáció közepére három irányból érkezzen a hang. Így egyedi, térhatású hangélmény jön létre. A megafonokat ugyanakkor más módokon is lehet használni: ahogyan a videóban is látható, relaxációs és meditációs pihenőövezetként, illetve kisebb események színpadaként is funkcionálhatnak.
Erdőkönyvtár
A projekt egyébként egy műhelymunkával kezdődött, melynek során a tanulók Valdur Mikita, a népszerű észt költő és jeltankutató vezetésével egy erdei könyvtár elképzelésén dolgoztak. Fontos volt, hogy a diákok kidolgozzák a saját ötleteiket, még ha ez időigényes is, hiszen a designoktatásba beletartozik az ötletek megvalósíthatóságának tesztelése is.
Nyitva a kirándulók előtt
A megafonok nagyrészt Tallinnban készültek, innen szállították őket a lett határ közelében fekvő Võrumaaba, a Pähni Természetvédelmi Központ területére. Miután kipróbálták, a nagyközönség rendelkezésére bocsátották.
Valdur Mikita, aki behatóan foglalkozott az észt kultúrának az erdőkhöz fűződő viszonyával, a projekt fontos momentumának tartja, hogy az építészeti tervezés segít észrevenni az embernek nemcsak az erdők gazdag hangzását, de a csend jelentőségét is. – Ezen a helyen a természet hangoskönyvébe hallgathatunk bele, ilyen még nem volt Észtországban – mondta.
Észtországnak egyébként az 51%-át borítja erdő, és sok helyen, például a Központ területén is ingyen kempingezhetnek a látogatók. A megafonok pedig, melyek remekül ötvözik a kortás építészet látásmódját az őstermészet értékeivel, különleges élményt nyújtanak az arrajáróknak.
Fotó forrása: Boredpanda / Artun.ee