A hópárduc a kihalás szélén áll!
Ma, október 23-án van a Hópárducok Világnapja. Erre a Napra időzítve jelent meg a WWF friss jelentése a faj jelenlegi állapotáról és az őt fenyegető veszélyekről, ami sürgős nemzetközi fellépést szorgalmaz a hópárducok sérülékeny hegyvidéki élőhelyének megóvása érdekében, amit az éghajlatváltozás hatásai kritikusan veszélyeztetnek. A terület emellett több százmillió embert lát el ivóvízzel Ázsia szerte.
A Sérülékeny kapcsolatok: ember, víz, hópárduc és a globális éghajlat címmel ma kiadott tanulmányból kiderül, hogy a hópárducok élőhelyének több mint egyharmada lakhatatlanná válhat, ha nem fordítunk nagyobb figyelmet a klímaváltozás hatásainak visszaszorítására. A felmelegedés egyik látható jele az erdők szintjének magasabbra tolódása, illetve az egyre magasabb területekre költöző mezőgazdaság és legeltetés, ami egyre kisebb területre szorítja vissza az állatokat.
Ez a folyamat nemcsak azért aggasztó, mert egy veszélyeztetett faj élőhelyéről van szó, hanem azért is, mert ez egyben Ázsia legfőbb vízgyűjtő területe. A WWF jelentése kiemeli, hogy mintegy 330 millió ember él a hópárducok élőhelyén eredő folyók 10 km-es körzetében, akiknek napi vízellátása közvetlenül függ a terület biztonságától.
Az éghajlatváltozás drasztikusan megváltoztatja a hegyekből származó víz áramlását, amivel szerte a kontinensen tömegek megélhetése kerül veszélybe.
Közép-Ázsia hegyvidéki területein kevesebb, mint 4000 hópárduc élhet már csak és a számuk egyre csökken. Élőhelyük fokozatos elvesztése, az erózió, az orvvadászat, valamint a helyi közösségek konfliktusai az elmúlt 16 év alatt mind hozzájárulnak a populáció mintegy 20%-os csökkenéséhez és a példányok szétszóródásához.
A Hópárducok Világnapja alkalmából a WWF Magyarország is közzéteszi a WWF Mongólia és WWF Nepál által kiadott kameracsapda felvételeket, amelyek segítségével most mindannyian betekintést nyerhetünk a rejtőzködő életmódot folytató nagyragadozó életébe.