Állati géntérképezés

Hír

írta: Admin
2013/09/18

Tigris, oroszlán és hópárduc génjeit térképezte fel egy nemzetközi kutatócsoport, hogy a veszélyeztetett fajok védelmét elősegítsék.

A kutatás arra is fényt derített, hogy hatalmas izomerejük és húsevő étrendjük révén hogy váltak ezek a nagymacskák csúcsragadozókká. Eddig egyetlen macskaféle DNS-ét térképezték fel, ez pedig a házimacska volt. A dél-koreai Szuvon Genomikai Intézetének Jun Szung Cso vezette kutatócsoportja először egy szibériai tigris géntérképét alkotta meg. A Teguk nevű, kilenc éves hím állat Dél-Korea Everland állatkertjében él. Ezután a csapat négy másik nagyragadozó DNS-eit vizsgálta: az afrikai oroszlánét, a hópárducét, a bengáli tigrisét és a fehér oroszlánét. Így össze tudták hasonlítani a család négy különböző fajának a génkészletét. Genetikai névjegyük elárulta, milyen génváltozatok tükrözik az állatok óriási izomerejének, kifinomult szaglásának kialakulását és a gigászi mennyiségű hús megemésztésének képességét. Arra is választ kaptak a kutatók, melyik gén mutációja felelős a fehér oroszlán sápadt szőrzetéért és hogyan alkalmazkodott a hópárduc a magashegyi környezet színéhez.

A tanulmány egyik szerzője, Csong Bak elmondta, hogy a tigris géntérképe fontos forrása lesz a faj genetikai sokszínűsége tanulmányozásának. A vadon élő, kevesebb mint négyezres egyedszámú szibériaitigris-populáció megőrzése ugyanis az állatvédelem egyik kiemelt célja. "A tigris általunk készített genomja lehet az alap, amelyhez a világ összes tigrisének genomja hasonlítató, hogy megismerjük a faj sokszínűségét. Tervünk van arra, hogyan szaporítsuk hatékonyan állatkertben a tigriseket, hogy a még élő alfajok fennmaradhassanak." Mind a tigris, mind a házimacska genomja azt mutatja meg, milyen sikeresen alkalmazkodtak ragadozóként a környezetükhöz. "A tigrisek is csak nagy házimacskák. Valószínűleg sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint gondoltuk. Génjeik 96 százaléka ugyanis azonos" - tette hozzá a kutató.

 

forrás: MTI, bbc.co.uk

A rovat új hírei

Hasonló

Az élet fája

Több mint 2,3 millió fajnak találták meg a helyét az amerikai kutatók által megrajzolt "életfán".

Kóborló hópárducokat láttak

Lopakodó hópárducokat fedeztek fel a délnyugat-kínai Szecsuán tartomány hegyeiben több mint 4 ezer méter magasban, a pandák ...