Először kapták lencsevégre, ahogy vadon élő csimpánzok eszközhasználatra tanítják a kölykeiket

Hír

írta: MTI
2016/10/16

A St. Louis-i Washington Egyetem antropológusainak elsőként sikerült lencsevégre kapniuk, ahogy vadon élő csimpánzok eszközhasználatra tanítják kölykeiket. A szakemberek kameracsapdákat helyeztek ki a kongói Nouabalé-Ndoki Nemzeti Park termeszvárainál, hogy felvegyék, amint a csimpánzok rovarokat csemegéznek. A tanulmány vezető szerzője, Stephanie Musgrave szerint a vadon élő csimpánzok nagyon tehetséges eszközhasználók, ám egészen mostanáig kevés bizonyíték volt arra, hogy ezt a tudást a felnőtt egyedek adják át a kicsinyeknek.

"Kutatásunk során kiderült, hogy a park déli részén lévő Goualougo-háromszög anyacsimpánzai úgy tanítják a kölykeiket, hogy odaadják nekik a termeszek kihalászására használt eszközüket" - mondta Musgrave.

A most rögzített felvételeken látható, ahogy az anyaállatok több "horgászbotot" is a termeszvárhoz vittek: előfordult, hogy az eszközt hosszában megfelezték és az egyik darabot odaadták a kicsinyüknek. Ezzel használható eszközt adtak a kölykük kezébe, miközben ők maguk is tovább lakmározhattak.

Hozzátette: "a csimpánzok ezen populációjának tagjai különböző fűfajtákból készítenek maguknak horgászbotot, amelynek kefeszerű véget csinálnak. Az anyaállatok feltehetőleg az eszköz megosztásával tanítják meg a kölykeiket a megfelelő alapanyagok kiválasztására és a megfelelő forma kialakítására".

A Scientific Reports című folyóiratban közölt eredmények segíthetnek feltárni a tanítás gyakorlatának evolúcióját. "A vizsgálatunk azt mutatja, hogy a gyakorlat kialakulását valószínűleg az olyan specifikus tudást igénylő képességek hívták életre, amelyeket az egyén sokkal nehezebben tudna magától kitalálni" - magyarázta Crickette Sanz, a tanulmány társszerzője.

A szakemberek szerint mivel a csimpánzok egyes csoportjai különböző típusú eszközöket használnak, ezért valószínűleg a tanítási folyamatot is a helyi adottságokhoz kell igazítani.

682501.Clip 4 from Newswise on Vimeo.

 

forrás: MTI, phys.org, vimeo.com

A rovat új hírei

Hasonló

Jane Goodall, a remény nagykövete

A 82 éves világhírű kutató évente 300 napot utazik, hogy felhívja a figyelmet a természet-és környezetvédelem fontosságára. A ...