Jane Goodall a grizzlyk védettsége mellett kampányol

Hír

írta: ecolounge
2016/05/10

Tudósok egy csoportja Jane Goodall, a világhírű környezetvédő vezetésével kampányt indított azért, hogy az amerikai szövetségi kormány ne vegye le a veszélyeztetett fajok listájáról a Yellowstone Nemzeti Parkban élő mintegy hétszáz grizzlymedvét.


Az amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálatnak írt levelében az 58 szakember azt kéri, hogy a vadállat országos szintű védelem alatt maradjon, ahogyan eddig az 1975-ben elfogadott törvény rendelkezik, megvédve a grizzlypopulációt a vadászoktól és más emberi beavatkozástól.

A grizzlyket továbbra is sújtja életterük és táplálékforrásaik elvesztése a klímaváltozás, a nem őshonos fajok terjedése és a szárazság miatt - írták a szakemberek, akik kétségbe vonták a szolgálat becslését arról, hogy ma már mintegy 700 grizzly barangol a Yellowstone park hatalmas vadonjaiban.

Negyven éve, amikor kevesebb mint 150 egyedet számlált a grizzlypopuláció a Yellowstone ökoszisztémában, túlélésük kétséges volt, a veszélyeztetett állatokról szóló törvénynek köszönhetően mostanra lassan emelkedett számuk. Jövőjük azonban még nem biztosított, mivel számos veszély fenyegeti túlélésüket - idézte Goodallt a The Guardian brit napilap.

A tudósok levele akkor látott napvilágot, amikor Wyoming és Montana szövetségi államok vadvédelmi illetékesei már terveket vázoltak fel a grizzlyk vadászatára, ha lekerül a védett állatok listájáról. A Yellowstone parkból elkóborló állatokat engedéllyel bíró vadászok lelőhetik. A héten ismertetett montanai tervek szerint a helyiek 50 dollárért kaphatnának vadászati engedélyt a november-decemberi és a március-áprilisi vadászati szezonban. Az államon kívüli vadászoknak ezer dollárt kellene fizetniük.

A grizzly 1975-ben kapott országos szintű védelmet az Egyesült Államokban, miután hagyományos élőhelyének nagy részéről elűzték. A fajmentő program keretében azóta a Yellowstone-ban - Montana, Idaho és Wyoming államok területén - élő medvenépesség lassan újjászületett, mára ott él a Egyesült Államok második legnagyobb populációja, mintegy hétszáz egyed. Az északi kontinentális vízválasztó térségében mintegy ezer állatról tudnak. A populáció megerősítése illetékesek szerint olyan eredményes volt, hogy a vadvédelmi szolgálat kezdeményezte, a Yellowstone-ban élő mintegy hétszáz medve kerüljön ki a veszélyeztetett fajokról szóló szövetségi törvény hatálya alól.

Dame Jane Goodall (London, 1934. április 3.) angol etológus, antropológus és primatológus. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Goodall”. Legismertebb munkája, melyet a tanzániai Gombe Nemzeti Park csimpánzai között végzett. Jane 1977-ben alapította a Jane Goodall Intézetet (JGI), amely támogatja a gombei kutatásokat, és vezeti a csimpánzok és élőhelyük védelmében tett erőfeszítéseket az egész világon. A JGI az innovatív, közösség-centrikus természetvédelem lehetőségeit keresi, fejlesztési programokat indít és vezet Afrikában, és egy globális, fiatalokkal foglalkozó nevelési kihívásnak is igyekszik megfelelni, a Rügyek és gyökerek (Roots & Shoots) mozgalomnak ma már több mint 11000 csoportja van 115 országban. A Jane Goodall Intézet 2006 óta Magyarországon is működik. Jane-nek nagy szerepe volt abban, hogy ma mennyi mindent tudunk a csimpánzok egyéni és szociális viselkedéséről. Munkájának fontos jellemzője, hogy az állatokat nem számok segítségével tartotta, tartja számon, ahogy az a megfigyelések kezdetének idején elfogadott volt, hanem elnevezte a példányokat. Ez könyveinek olvashatóságát és megértését is nagyban megkönnyíti, Szürkeszakállú Dávid, Flo, Fifi, és a többiek nagyon is életszerűek, és elképzelhetőek a könyvek alapján.


Kép forrása: Wikipedia, Szerző: Erik (HASH) Hersman

forrás: MTI, wikipedia.org

A rovat új hírei

Hasonló

Megszabadulnának a medvéktől

Engedélyezni akarja a veszélyesnek tartott barnamedvék elfogását és elpusztítását az észak-olasz Trentino tartomány elnöke.