Különleges nyílméregbékák Nyíregyházán
Különleges nyílméregbékák érkeztek a Nyíregyházi Állatpark kétéltűeket és hüllőket bemutató "hüllő ovijába".
A Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben őshonos parányi békák a világ egyik legmérgezőbb állatai, bőrváladékuk erős méreganyagot tartalmazhat. Mérgük egy neurotoxin, ami az idegrendszerre hat - tájékoztatta Révészné Petró Zsuzsa szóvivő kedden az MTI-t.
A Nyíregyházi Állatparkban jelenleg három ilyen békafaj látható: a festetthátú (Adelphobates galactonotus), a kék (Dendrobates azureus) és az arany nyílméregbéka (Dendrobates auratus). Méretük egy és hat centiméter között változik, színük és mintázatuk fajonként változó, de a legtöbb esetben fekete, narancs, kék, vagy sárga színűek. A most érkezett állatokat terráriumukban tartják, ezekben az élőhelyüknek megfelelő állandó, 80-90 százalékos páratartalmat és 23-28 Celsius fokot kell biztosítani számukra.
A nyílméregbéka elnevezés a dél-amerikai törzsek indiánjaitól ered, akik az állat bőréből kinyert méreggel bekent nyilakkal vadásznak. A mérget azonban nem a béka termeli, hanem az általa elfogyasztott mérgező ízeltlábúakból származik és a bőrében koncentrálódik. A terráriumban tartott állatok eledele apróbb rovarokból, muslicából, szúnyogból, fiatal tücsökből és viaszmolylárvából áll. Mivel a táplálékuk nem tartalmaz mérgeket, a békák bőrében sem halmozódik fel méreganyag.
Egyes nyílméregbéka-fajokat, így például a rettenetes nyílméregbékát (Phyllobates terribilis) a legmérgezőbb gerincesek között tartják számon, egy milligramm mérgük elegendő tízezer egér, valamint tíz-húsz ember halálához.
Kép forrása / Szerző: Pogrebnoj-Alexandroff