Erdőböngésző: fedezd fel a tölgyerdők titkait! - Hiánypótló foglalkoztatófüzet kisiskolásoknak
Erdőböngésző címmel foglalkoztatófüzetet készített a WWF Magyarország a Patkós Stúdió közreműködésével a LIFE4Oak Forests projekt keretében. A foglalkoztatófüzet kisiskolás gyerekek számára készült azzal a céllal, hogy megismerjék a természetes tölgyesek élővilágát és megtanulják, hogy miért fontos a hazai tölgyerdők természetes állapotának megőrzése.
A foglalkoztatófüzet 10 feladata a magyarországi tölgyesek őshonos, védett növényeinek és állatfajainak és a természetes erdők nélkülözhetetlen élőhelyeinek (pl. holtfák, odúk) bemutatását, valamint a természetes tölgyesek által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatásokat öleli fel.
"Az ilyen kiadványok kiemelkedően fontosak ahhoz a szemléletformáló munkához, amit a WWF Magyarországnál végzünk. Bízunk benne, hogy a képregényszerű, játékos feladatok segítségével a tudásra szomjazó kisiskolás gyerekek könnyedén megtanulhatják, milyenek és miért is fontosak a természetes tölgyerdők" - mondta a kidolgozásban is részt vevő Bódis Pál, a WWF Magyarország Erdő programjának szakértője.
A munkafüzethez óravázlat is készül tanárok számára, ezáltal a kiadványt a tanórák és erdei iskolai foglalkozások keretében is tudják alkalmazni. Az Erdőböngésző ingyenesen letölthető a WWF Magyarország honlapjáról, illetve nyomtatott változatban korlátozottan elérhető a LIFE4Oak Forests projektben részt vevő nemzetipark-igazgatóságok (a Balaton-felvidéki, a Bükki és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság) és a WWF Magyarország által szervezett foglalkozások, tanórák keretében.
A LIFE4Oak Forests projektről:
A Life4Oak Forests című projekt a LIFE Nature program keretében az Európai Unió támogatásával és a Földművelésügyi Minisztérium társfinanszírozásával valósul meg. A partnerségben részt vesznek a Balaton-felvidéki, a Bükki és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságok, az Ökológiai Kutatóközpont, a WWF Magyarország, az Érmelléki Természetvédelmi és Turisztikai Egyesület, valamint az olasz Ente di gestione per i Parchi e la Biodiversita-Romagna természetvédelmi igazgatóság.
A 10 éves projekt során olyan egységes természetvédelmi erdőkezelési tevékenységeket tervezünk végrehajtani, melyek hozzájárulnak tölgyeseink természetesebbé és ez által egészségesebbé válásához. A beavatkozások hatására bekövetkező erdőszerkezeti és összetételbeli változásokat a tudományos módszerekkel nyomon követjük és kiértékeljük. Vizsgálatainkba bevonjuk a növényzetet, a mikroélőhelyeket és néhány "esernyőfajként" is jellemezhető állatfajt vagy fajcsoportot is. Célunk, hogy a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat összegezve olyan kezelési javaslatokat dolgozzunk ki, melyek szélesebb körben is alkalmazhatók a tölgyerdőkben végzett természetvédelmi erdőkezelés vagy akár erdőgazdálkodás folyamán.
Kép forrása: commons.wikimedia.org / Szerző: Jean-Pol Grandmont