Növényenergiával működő rádió
A képen látható moha mennyiség elegendőnek bizonyult egy rádió energiaellátásához. Az áram kinyerésére úgynevezett MFC-t (Microbal Fuel Cell) használtak. Küszöbön tehát egy új technológia, a kérdés "csak" az, vajon milyen módon és mennyire avatkozik be a növények életébe, fejlődésükbe.
A fa alapú organikus elem után itt egy új technológia, az MFC, amelynek lényege, hogy szerves anyagból képes elektromos energiát előállítani.
A svéd tervező, Fabienne Felder és a Cambridge egyetem tudósai, Dr. Paolo Bombelli biokémikus és Ross Dennis botanikus vezette projekt keretében olyan MFC-t fejlesztettek ki, amely a növény fotoszintetizálása során keletkező elektronokat elfogja és elektromos energiát generál belőlük (elektron többlet nyerésével működnek a napelemek is).
Kép forrása: youtube / Moss fm
A csapat reméli, hogy a technológia - bár még gyerekcipőben jár - 5-10 éven belül kereskedelmileg is életképes lesz. Ehhez még nagyobb fokozatra kell kapcsolniuk a kutatás - fejlesztés tekintetében. Ez idáig a moha bizonyult a leghatékonyabbnak, de további növényeket is be kívánnak vonni a vizsgálatba. "Hogy a hatékonyságot növelni tudjuk, tesztelnünk kell más növényeket is, hogy megtalálhassuk a legmegfelelőbbet. Elméletben pedig bármelyik fotoszintetizáló növény felhasználható biológiai napelemként." - mondta Ross Dennis.
Fabienne Felder így nyilatkozott: "Jelenleg az általunk használt technológia az elektronok 0,1%-át tudja felhasználni, de ez fejleszthető további kutatásokkal." A technológia jelenlegi hatékonyságával Felder szerint ha a Londonban élők 25%-a (2,7 millió ember) mohával tölthetné a telefonját (körülbelül 2 órát venne igénybe egy teljes feltöltés), azzall egy teljes falu ellátására elegendő elektromos áramot spórolhatnának, azaz 42,5 millió kWh-t, amely 6,81 millió fontnak, és évente 39.632 tonna kibocsájtott széndioxidnak felel meg.
A technológiája tehát új távlatokat fog nyitni az energia szektorban, ugyanakkor felveti a kérdést, hogy milyen hatása van a növények életére, fejlődésükre. Nyomon fogjuk tehát követni a kutatással kapcsolatos híreket, és amint lesz új információnk, ismét értekezünk a témában.