Mindent bevet az orvvadászat ellen
Néhány napja számoltunk be az illegális vadkereskedelem megfékezéséről szóló nyilatkozatról, amelyet 46 ország képviselője, köztük Vilmos herceg is aláírt. A herceg most bejelentette, meg is semmisítetné a Buckhingham-palota elefántcsont műtárgyait, ezzel is példát mutatva az orvvadászat elleni harcban.
A 80 éves Jane Goodall világhírű brit főemlőskutató a The Independent című lapnak nyilatkozva elmondta, hogy beszélt Vilmos herceggel, aki "bezúzva szeretné látni a Buckingham-palotában lévő összes elefántcsont tárgyat". Szakértők szerint ezek megsemmisítése "erőteljes" üzenet lenne a világ számára és más országok vezetőit is hasonló lépésekre sarkallhatja.
Nem ez az első alkalom, hogy Vilmos herceg felszólalt az elefántok ügyében: múlt héten egy új koalíciót indított útjára United for Wildlife (Egyesülés a vadvilágért) néven, amelynek célja a vadon élő állatokkal folytatott feketepiaci kereskedelem megfékezése. "Azok az erők, amelyek jelenleg a világ legveszélyeztetettebb fajainak egy részét pusztítják, kifinomultak és erősek, de ezen a héten egy ugyanilyen erős szövetség megszületésének vagyunk a tanúi, amely azért jön létre, hogy harcba szálljon velük." - nyilatkozta korábban.
Az elefántcsont tárgyak megsemmisítésének ügyében sokan, köztük Brian Sewell műkritikus sem ért egyet a herceggel. "El kell fogadnunk, hogy ezek a tárgyak léteznek. Az elefántcsont egykoron értékes alapanyag volt, amellyel mesteremberek dolgoztak a reneszánszkorban. Nem látom az összefüggést az elefántok megmentésének ügye és az évszázadokkal ezelőtt készült műalkotások elpusztítása között" - nyilatkozta Sewell.
Részben Vilmos herceg töretlen támogatásának érdeme, hogy tavaly legalább 45 tonnányi elefántcsontot koboztak el a hatóságok világszerte, ami negyed évszázad távlatában a legnagyobb éves zsákmánynak számít.
Franciaország is hadat üzent az elefántcsont kereskedelemben érintett bűnözőknek: Február 6-án tizenötezer darab, olyan elefántagyart semmisítettek meg, amelyet az elmúlt húsz évben foglalt le a francia vámőrség, közel egymillió eurós értékben.
A The Indepent on Sunday most egy online petíciót is elindított az elefántok védelmében.
Úgy tűnik tehát, végre valóban elindult a változás. A kérdés csupán az, időben léptek-e a döntéshozók, hiszen az afrikai elefántok immáron a kipusztulás szélén állnak, köszönhetően az embernek.