A magyarok 60 százaléka ellenzi
A Greenpeace 2014 decemberében készített, reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben.
A Medián 1200 fős, országos, reprezentatív mintán végzett omnibusz kutatása megerősíti a témában tavaly júniusban az Ipsos által végzett közvélemény-kutatás eredményét. A megkérdezettek abszolút többsége határozottan ellenzi, hogy orosz állami vállalat bevonásával, orosz hitelből bővítsék a paksi atomerőművet. A magyarok 60 százaléka nem ért egyet az ilyen formában megvalósuló fejlesztéssel. A Greenpeace követeli, hogy a magyar kormány képviselje választópolgárai többségének véleményét: álljon el a paksi bővítéstől, és a megújulók megadóztatása helyett azok elterjedését segítse.
A magyar lakosság 66 százaléka azt szeretné, hogy Magyarország elsősorban tiszta, megújuló forrásból származó energiát használjon.
Az új blokk építését elutasítók közül legnagyobb arányban – közel egyharmadnyian – a projekt veszélyességét említik elsőként ellenérvként. A második említések arányával együtt azonban nem emiatt, hanem az Oroszországtól való függés miatt aggódnak a leginkább az emberek: 45 százalékuk szerint ez fontos ellenérv. Az államadósság növekedése a második leggyakrabban említett negatívum. Számottevő ellenérv a radioaktív hulladék kezelésének megoldhatatlan problémája, valamint a korrupciós kockázatok is.
A paksi atomerőmű bővítésének meghiúsulását a magyarok többsége nem élné meg tragédiaként, a megkérdezettek 60 százaléka szerint ez ugyanis nem veszélyeztetné az ország energiaellátását. A magyar lakosságnak csak 30 százaléka gondolja úgy, hogy a beruházás elmaradása veszélybe sodorná hazánk energiaellátását. Emellett számottevő azok aránya is, akik nem tudnak állást foglalni abban a kérdésben, hogy veszélyeztetheti-e az erőmű bővítésének elmaradása a Magyarország energiaellátását.
Az, hogy a különböző cégek különböző módszerekkel végzett reprezentatív közvélemény- kutatásai hasonló eredményeket hoztak, világos jelzés a döntéshozók számára. A lakosság megújuló energiaforrásokat szeretne, a tiszta energiaforrások elterjesztésének kulcsát pedig a megkérdezettek csaknem kétharmada a nagyobb állami támogatásban látja.