Segítségnyújtás a hajléktalanoknak

Magazin

2014/12/18

Nemcsak a nagyvilágban, de hazánkban is egyre komolyabb feladat elé állítja a társadalmat a szegénység kérdésének, így a hajléktalanok helyzetének megoldása.

Az állami szociális védőháló és intézményrendszer soha nem lesz elég ahhoz, hogy ezt a feladatot egyedül legyen képes megoldani. Szerencsére a 20. század vége világszerte hozta el a civil társadalom ébredését, így egyre több olyan közösség jött és jön létre, amelyek már nemcsak az államtól várják el, hogy az tegyen valamit a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolására. Ez a fajta szociális érzékenység nem kizárólag a hagyományos gyűjtés és adományozás területén hozta el az áttörést, de egyre több olyan innovativ megoldást és kezdeményezést is eredményezett, amelyek túlmutatnak ezen. Ezek közül most négyet mutatunk be, amelyek mindegyike már önmagában is óriási segítséget nyújt az utcán élők számára.



A téli időszakban kiemelten fontos, hogy a hajléktalanok legalább az éjszakájukat fűtött helységben tölthessék. Erre nyújt praktikus és szinte az „utcán heverő” kreatív megoldást egy amerikai művész Michael Rakowitz hordozható városi menedéke, amelyről korábban már írtunk. A mobil „házikók” az épületekben használt HEAT (fűtés, szellőzés, légkondicionálás rövidítése) rendszerekre csatlakozva melegben tartják az arra rászorulókat.



A fedett és meleg helyen tartózkodás mellett az élelemhez jutás okozza a legnagyobb feladatot az utcán élő szegényeknek. Ebben is segíthetnek a világszerte egyre nagyobb teret hódító városi közösségi kertek. Colorado államban a szomszédokból, egyházi és más non-profit szervezetekből verbuválódott csoportok számos parkot vontak művelés alá. Közös munkájuk igen sikeresnek mondható, legutóbb például 1500 fontnyi (kb. 680 kg) élelmiszert termeltek meg, melyet az aratást követően hajléktalanokat segítő szervezeteknek ajándékoztak. A közösségi kertekről szóló cikkünk itt olvasható.



Magyarországon is egyre több civil szervezet, önkéntes csoport, alapítvány és egyház tesz azért, hogy az utcán élők sorsát és életminőségét javítsák. A Budapest Bike Maffia (BBM) Magyarország egyik legdinamikusabb növekvő civil szervezete, melyet fiatal kerékpárosok hívtak életre 2011 karácsonyán. A szerveződés olyan civilekből áll, akik innovatív módon végeznek közvetlen segítő munkát. A megvalósítást az újszerűség jellemzi, a szociális munka elemeit pedig ötvözi az önkéntességgel, az adományozással és a kerékpározással. Tevékenységük során havonta több alkalommal szerveznek piaci adománygyűjtést, “Közös Lábos” főzést, közösségi főzést. A közösségi főzés során elkészített ételcsomagokat kerékpárjaikkal ki is szállítják a rászoruló családoknak és a hajléktalanoknak.



A téli időszakban az utcán élők leginkább a kihűlés veszélyének vannak kitéve. Becslések szerint csak Budapesten mintegy 10-12 ezer ember él fedél nélkül. (Tévedés azt hinni, hogy kizárólag nulla fok alatt következhet be a kihűlés). Ezért is jelent nagy segítséget, hogy a tavalyi évhez hasonlóan a Magnet Magyar Közösségi Bank idén is folytatja az „Adj Meleget Programját” melynek keretében közel 3000 izolációs fóliából készült takarót helyez ki fiókjaiban. A speciális takarókat a betérő ügyfelek és látogatók szabadon elvihetik, hogy azokat aztán az utcán élő embertársaiknak adhassák. A takarók leginkább az egészségügyből lehetnek ismerősek, hiszen a mentőautókban is ilyeneket alkalmaznak a kihűlés ellen. Az eszköz megtartja a testhő akár 80-90 százalékát, így az a túlélést jelentheti azok számára, akiknek a tél beálltával naponta kell farkasszemet nézniük a fagyhalállal. Az akcióval a bank célja kettős: egyrészt így kíván segíteni a kilátástalan helyzetben lévő hajléktalanoknak a téli időszakban; másrészt a pénzintézetre jellemző társadalmi szolidaritás jegyében - mint öko-szemléletformáló - szeretné megteremteni annak a lehetőségét is, hogy a felelősen gondolkodó ügyfeleknek lehetőségük legyen segíteni elesett embertársaikon.

 

A rovat új hírei

Hasonló