Fukushima - veszélyben a víz
Kína tengeri megfigyelőcsoportot küldött a Csendes-óceán nyugati részére, amelynek feladata a japán Fukusima atomerőmű térségéből a tengerbe került radioaktív szennyeződés mérése lesz - jelentette be az állami óceánügyi hivatal (SOA) hétfőn.
A tervek szerint Hszianjanghung-06 nevű hajó és legénysége ötezer tengeri mérföldet (9260 kilométer) fog megtenni ötven nap alatt.
Az óceánügyi hivatal közlése szerint április és június között 40 napon át végeztek vizsgálatokat, gyűjtöttek mintákat, s bár a Fukusimától délkeletre eső területeken megállapították a radioaktív szennyeződést a vizekben és a halakban, azok mértéke, kiterjedése a mérések szerint nem veszélyeztette Kína területi vizeit.
2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés érte Japán északkeleti részét, ahol az ezt követő szökőár romba döntötte a fukusimai atomerőmű egy részét is.
Az erőművet üzemeltető Tepco energiavállalat hétfőn elismerte, hogy a hétvégi heves esőzések miatt túlcsordultak a radioaktív vizet tároló tartályok. A súlyosan sugárszennyezett víz átjutott a tározók körül felhúzott védőgátakon, és vélhetően bejutott a Csendes-óceánba is.
Augusztusban szintén az erőmű egyik tartályából csaknem 300 tonna erősen sugárszennyezett víz szivárgott ki.
A kínai óceánügyi hivatal 2011 márciusa, az atomerőmű balesete óta öt alkalommal végzett ellenőrzést.