5 gyógynövény a testi-lelki békéért

Magazin

2014/03/25

Íme néhány gyógynövény, amelyek segíthetnek helyreállítani szervezetünk kibillent egyensúlyát.

A testi-lelki harmóniát nem mindig könnyű megőrizni, ám szerencsére itt is segítségül hívhatjuk a természetet. A lelki béke fenntartásához elengedhetetlen, hogy figyeljünk testünk jelzéseire, engedelmeskedjünk is nekik. A gyógyulási folyamatot hatékony feszültségoldó növényekkel is megtámogathatjuk.

Macskagyökér
A macskagyökér nyugtató, szorongásoldó és izomlazító. Egyik fő alkotórésze a valeriánsav, amely a szervezetben található gamma-amino-vajsav (GABA) koncentrációjára hat. Teaként és kapszulaként alkalmazzák. A teához 1-2 teáskanálnyi macskagyökeret forrázzunk le egy börge vízzel, 8-10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le.

A legfinomabb nyugtató
A citromfű mézes íze és finom illata hamar elbűvöli az érzékszerveinket. Teaként és illóolajként is hatásos idegerősítő, szorongásoldó, és enyhíti a depresszió tüneteit. Hatóanyagai között citronellál, cseranyagok, flavonoidok, kávésav és szaponin található. 1 bögre teához 1-2 teáskanál citromfüvet forrázzunk le, hagyjuk állni körülbelül 5 percig, majd szűrjük le. Fogyaszthatjuk kúraszerűen, körülbelül egy hónapig naponta 3 bögrével, de már napi egy csésze is megteszi a hatását. A növényből limonádét is készíthetünk, sőt, fűszerként is érdemes kipróbálni. Van, aki a citromfüves fürdőre esküszik, míg másoknak az illóolajos masszázs segít az ellazulásban.

Levendula
Az árvacsalánfélék családjának e másik tagját, a közönséges levendulát sokan használják molyűzőként, vagy alvást segítő párnácskákban, emellett a benne található linaoolnak köszönhetően illatszerként is ismert. A levendula virágával gyakran találkozhatunk különleges édességekben, nyugtató hatásának köszönhetően teaként is egyre elterjedtebb. Naponta kétszer érdemes fogyasztani, egy bögréhez egy teáskanálnyi levendulát forrázzunk le.

Orbáncfű
A Kárpát-medencében őshonos növény leginkább kedélyjavító hatásáról ismert, természetes antidepresszánsként is gyakorta említik. Növeli az aktivitási kedvet, nyugtatja az idegeket. Fő hatóanyagai a hipericinszármazékok, a flavonoidok és biflavonoidok. Az orbáncfű fogyasztása kúraszerűen javasolt, körülbelül 6 hétig, bizonyos étrendi megkötések mellett. Naponta egy csészével igyunk, ehhez egy teáskanál füvet forrázzunk le, és fél percig hagyjuk állni.

Az ezerarcú kamilla
Az őszirózsafélék családjába tartozó kamilla az egyik legelterjedtebb, leggyakrabban használt gyógynövény, hiszen könnyen hozzáférhető, és sokféle bajra jelent gyógyírt. Bár a legtöbbször gyulladáscsökkentőként vagy emésztési panaszokra ajánlják, görcsoldó tulajdonságainak köszönhetően nyugtatóként is megállja a helyét. Hatóanyagai között kumarin, bisaboloidok, és flavonoidok találhatóak. Egy bögréhez egy teáskanál kamillát forrázzunk le, majd néhány percig hagyjuk állni. A kamillás gőzölés alkalmas a bőr méregtelenítésére is.


A cikkben közöltek alkalmazását megelőzően - pl. lehetséges allergiás reakciók elkerülése érdekében - mindenképp javasoljuk a bővebb informálódást, így például természetgyógyász tanácsának kikérését. A leírtak használatából eredő bármilyen kárért, problémáért nem vállalunk felelősséget.


Kiemelt kép forrása / Szerző: 3268zauber

A rovat új hírei

Hasonló

A parlagfű mint gyógynövény?

A legtöbbünk eddig csak az ártalmairól hallott. Pedig gyógyhatású készítmények, tisztító-és fertőtlenítőszerek is ...