Metán, az időzített bomba
A szibériai tajga – egyes becslések szerint – több tízezer köbkilométernyi metángázt rejt, mely a globális felmelegedésnek köszönhetően lassan, de biztosan kiolvad, hacsak nem lépünk közbe.
Már sok éve tudjuk, hogy a globális felmelegedés mögött a modernkori ember áll. Egyre több káros anyagot bocsátunk ki, növelve az üvegházhatást, rohamléptekkel közeledve ahhoz a ponthoz, amikor a folyamat már visszafordíthatatlanná válik. Az üvegházhatás lényege, hogy a napsugárzás egy része a föld felszínéről visszaverődve nem tud visszajutni az űrbe, mivel a légkörben megtalálható bizonyos vegyületek (üvegházhatású gázok), valamint a por, nem engedik azt át. A fényből "indukálódott" hőenergia tehát fokozatosan gyűlik, ami a magas felszíni, valamint a légköri hőmérsékletet növeli.
A 110 ezer éve kezdődött és körülbelül 10 ezer évvel ezelőttig folyamatosan enyhülő jégkorszakot követően a Föld felszínének közel egyötöde maradt fagyott állapotban. Ezt a - jelentős mennyiségű állati és növényi maradványokat tartalmazó - talajt nevezzük permafrosztnak, mely óriási mennyiségű metángázt rejt.
Egy színtelen és szagtalan szénvegyületről van szó, amely a levegőnél kisebb sűrűségű. Gyúlékony, "tökéletes égésű" gáz, a levegővel robbanóelegyet alkot (ez a bányakatasztrófáknál is ismert igen veszélyes sújtólég). A földgáz fő alkotórésze, ám előfordul kisebb mennyiségben a kőolajban, illetve növények és állatok rothadásakor is létrejön, így például az úgynevezett metanogén baktériumoknak köszönhetően a szerves anyagok bomlásával összefüggő mocsárgáznak is jelentős alkotóeleme. Tökéletes éghetősége mellett van még egy igen fontos tulajdonsága: a szén-dioxidnál huszonháromszor erőteljesebb az üvegházhatása.
A globális felmelegedés hatására ez a fagyott talaj most lassacskán felenged, a metán így a légkörbe szivárog. A legszembetűnőbb olvadás és metánszivárgás a világ egyik legnagyobb permafroszt vidékén, a szibériai tajgán tapasztalható, ahol a permafroszt egyes becslések szerint több tízezer köbkilométernyi metángázt tartalmaz...
A metánról szóló átfogó írásunkat itt tekintheti meg.
Kép forrása / Szerző: NOAA