Érdemi lépések a tisztább levegőért
Kína 277 milliárd dollárt fordít az elkövetkezendő 5 évben arra, hogy jelentősen csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Li Keqiang tartotta a szavát, a kínai miniszterelnök májusban tett ígéretet arra, hogy az eddigieknél jóval komolyabb eltökéltséget fog mutatni a környezetkárosítással szembeni harcban.
A kínai kormány az 5 éves program keretében a legszennyezetteb régiók megtisztítását célozza meg, elsősorban az Észak-Kínai Pekinget, valamint a Tiencsin és Hopej területeket. A tervek szerint 2017-re 25 százalékkal kívánják csökkenteni a levegő szennyezettségét.
A légszennyezettség okán a lakosság egyre növekvő elégedetlensége teljesen jogos, - gondoljunk például a pekingi szmogra, amelynek híre bejárta a világsajtót.
A probléma persze nem áll meg a légszennyezettségnél, mivel - számos régióban - kiugrónak magas a talaj- és vízszennyezettség is. Nemrég széleskörű közfelháborodást keltett például, hogy a térségben jelentkező szmog "elvonulását" követően márciusban elpusztult disznók ezreire bukkantak a Shanghait ivóvízzel ellátó folyóban.
A problémát, és annak komplexitását természetesen a kínai kormány is látja, ezért a víz szennyezettségén is csökkenteni kíván, azonban egy külön program keretében, amelyről jelenleg még csak annyit tudni, hogy az elkövetkezendő 5 évben fog startolni. A környezetszennyezéssel kapcsolatos tüntetések száma - amelyekre a kínai kormány egyre jobban oda is figyel - folyamatosan növekszik. 1996 és 2011 között évente átlagosan mintegy 29 százalékkal nőtt, 2010 és 2011 között már 120 százalékos volt az emelkedés, így valószínűsíthető, hogy a vízvédelmi projekt sokkal gyorsabban be fog indulni, mint ahogyan arról jelenleg vélekednek a döntéshozók.